KAMPANIA SPOŁECZNA „DRUGIE ŻYCIE” W WITOSIE

W dniu 17.05.2019 r. w Zespole Szkół im. Wincentego Witosa w Suchej Beskidzkiej odbyła się akcja zachęcająca do transplantacji narządów, w ramach kampanii Drugie Życie.

W kampanii uczestniczyli uczniowie z małopolskich szkół. Mają jeden wspólny cel – zainicjować wszędzie, gdzie to tylko możliwe, w szkole, w domu czy wśród znajomych dyskusję o dawstwie narządów. W inauguracji ósmej edycji „Drugiego życia” w Szpitalu im. Jana Pawła II w Krakowie uczestniczyli 2 kwietnia 2019 r. uczniowie z naszej szkoły. Była to grupa turystyczna z klasy 3TR. Uczniowie zostali poinformowani o celu akcji oraz przebiegu transplantacji. Zostały im wręczone oświadczenia woli. Te niepozorne kartoniki przypominające wizytówkę mają ogromną moc – mogą uratować komuś życie. Wypełnione stanowią naszą symboliczną zgodę na pobranie narządów do przeszczepienia.

W imieniu organizatora – Fresenius Medical Care Polska i Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych otrzymaliśmy zaproszenie na galę finałową8. edycji kampanii społecznej Drugie Życie w Małopolsce i na Podkarpaciu, która odbędzie się w 29 maja 2019 r. w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II.

Młodzi ludzie udowodnili, że do niesienia pomocy innym nie trzeba ich namawiać w jakiś szczególny sposób, trzeba jedynie stworzyć okazję do sensownego działania. Tak też się stało. Ważna sprawa – pomóc komuś bezinteresownie.

Koordynatorami akcji byli nauczyciele: Beata Szafraniec i Agata Jania.