Wyjazd – „Rozwijamy skrzydła na greckich praktykach zawodowych”

W dniach od 16 października do 30 października 2019 roku grupa 39 uczniów ZS im. Wincentego Witosa brała udział w wyjeździe stażowym do Grecji, do miejscowości Leptokaria. Uczniowie zostali zrekrutowani z klas 2 OT, 3 GA i 3 GB.

Wyjazd – „Rozwijamy skrzydła na greckich praktykach zawodowych” został zorganizowany i sfinansowany z programu Erasmus oraz przez sektor kształcenia i szkolenia zawodowego.

Uczniowie klasy 2 OT w ramach zajęć stażowych przygotowywali trasy wycieczek oraz pilotowali obiekty, miejsca, które zwiedzaliśmy w ramach wycieczek krajoznawczo-turystycznych.

Uczniowie klas gastronomicznych przygotowywali posiłki na serwis, nakrywali zastawę stołową oraz obsługiwali gości hotelowych. Dodatkowo gastronomowie przeszli krótki kurs baristy i barmański.

Uczestnicy praktyk znakomicie wywiązali się ze swoich obowiązków, zostali nagrodzeni bardzo dobrymi ocenami, ustnymi pochwałami oraz otrzymali certyfikaty potwierdzające ukończenie stażu.

Program praktyki obfitował w liczne wyjazdy rekreakcyjne i wycieczki o charakterze turystyczno-historycznym.

Jednym z obiektów, które zwiedzaliśmy, były klasztory zbudowane na szczytach skał zwanych Meteorami.

Kolejną atrakcją dla uczestników był rejs statkiem połączony ze zwiedzaniem wyspy Skiathos. Młodzież miała możliwość pobytu na plaży szyszkowej i zażywania kąpieli w morzu.

Ogromne wrażenie na uczestnikach stażu zrobił wyjazd do stolicy Grecji – Aten. Miłośnicy historii zwiedzali Akropol, świątynię na Akropolu, oraz mogli zaobserwować życie mieszkańców miasta.

Zwiedzaliśmy także miasto Tesaloniki. Liczne obiekty o charakterze architektonicznym i obiekty kultu religijnego to miejsca, które warto zobaczyć w tym bardzo pięknym, nadmorskim mieście ze wspaniałym pomnikiem Aleksandra Macedońskiego.

Na zakończenie naszego pobytu organizatorzy stażu zaprosili uczestników na wieczór grecki. Poznaliśmy wówczas osoby, które związane były z planowaniem i organizowaniem naszego pobytu. Odbywały się tańce regionalne, w których brali udział wszyscy uczestnicy projektu. Opiekunami stażu byli nauczyciele: pani Bożena Łoboda, pani Klaudia Kijas. Kierownikiem wyjazdu była pani Małgorzata Kolaniak.