Uwaga na technologie – studenci Politechniki Krakowskiej zdradzają uczniom z Suchej Beskidzkiej tajniki multimediów

Uczniowie naszej szkoły poznają tajniki produkcji filmowej i multimediów dzięki studentom Politechniki Krakowskiej. Owocem ich wspólnej pracy będzie spot edukacyjny dotyczący coraz poważniejszego problemu społecznego  – uzależnienia od technologii. Jego premiera już 27 listopada. Studencko-uczniowska współpraca odbywa się w ramach projektu pn. “Naukowe Inspiracje – Ciekawe i Kreatywne” Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Studenci informatyki i architektury z Koła Naukowego Grafiki Komputerowej „Visgraph” urządzili warsztaty filmowe dla uczniów z Zespołu Szkół im. W. Witosa w Suchej Beskidzkiej. Najpierw w suskiej szkole prowadzili serię wykładów dla uczniów z klas o profilu reklama, fotografia i multimedia.  Opowiadali o realizacji filmu, technice powstawania produkcji filmowej, sposobach montażu i postprodukcji wideo, a po wykładach wybrali 10 najlepszych uczniów do udziału w drugim etapie projektu w Krakowie. Ten trwał na Politechnice Krakowskiej (20-22 listopada).

– W ciągu trzech dni  tworzymy razem z uczniami spot edukacyjny o problemie uzależnienia od internetu. Pokażemy w nim absurd rzeczywistości, w której rozwiązania mające nam ułatwić komunikację, stają się barierą oddzielającą nas od drugiej osoby. Nasze zdolności komunikacji stopniowo zanikają, pora to dostrzec również u siebie- mówi Adrian Widłak, opiekun KN Grafiki Komputerowej Visgraph.

Podczas pobytu uczniów w Krakowie studenci zaplanowali też dla młodszych kolegów spotkanie z ekspertem z branży kreatywnej Kacprem Pitalą, youtuberem prowadzącym m.in. własny kanał o profilu popularnonaukowym oraz wizytę w krakowskim studiu postprodukcji MultiLab. Spot edukacyjny o uzależnieniach od technologii będzie miał oficjalną premierę 27 listopada o g. 18 na oficjalnym kanale YouTube Visgraph, a potem młodzi filmowcy będą go promować m.in. w mediach społecznościowych i Internecie.

Koło Naukowe Grafiki Komputerowej „Visgraph” Politechniki Krakowskiej słynie z niezwykłych widowisk multimedialnych. Szczególnie znane są jego spektakularne pokazy w technice 3D Mappingu, podczas których studenci ożywiają … znane budowle. Animacje w technice 3D Mappingu  gościły już na budynkach Politechniki Krakowskiej i akademikach uczelni, Pałacach Łobzów i Krzysztofory w Krakowie. Są kompozycją architektury, światła, dźwięku i technologii multimedialnych.