Zwycięstwo uczennicy klasy III HO Kingi Siwiec w XVI Małopolskim Konkursie „Stół pięknie nakryty – kuchnia europejska na krakowskim stole”

28.11.2019 r. odbyła się kolejna edycja Małopolskiego Konkursu „Stół pięknie nakryty”. W tegorocznej edycji organizatorzy szczególnie chcieli podkreślić fakt, że Kraków został wybrany na Europejską Stolicę Kultury Gastronomicznej. Temat „europejska kuchnia na krakowskim stole” wcale nie był łatwy. Uczniowie szkół średnich startowali w trzech kategoriach: barman-kelner, kucharz oraz w zupełnie nowej kategorii cukiernik. Kucharze otrzymali od organizatora produkt obowiązkowy, który jest mniej spotykany w naszej kuchni, ale równocześnie niezmiernie atrakcyjny i mający wysoką wartość odżywczą: przegrzebki – małże świętego Jakuba. Cukiernicy jako produkt podstawowy otrzymali mąkę kokosową. W kategorii barman kelner uczestnicy mieli do przygotowania autorski drink nawiązujący do tematu konkursu oraz nakryć stół, który również miał odzwierciedlać temat. W konkursie wystartowało 13 szkół z województwa małopolskiego, w sumie 39 uczestników. Uczniowie pod opieką Pana Krzysztofa Maciejowksiego zmagali się w konkurencji kucharz oraz cukiernik. Poziom konkursu był bardzo wysoki jednak nasi uczniowie bardzo dobrze dali sobie radę z konkurencją. Dominik Przebinda z klasy IV GA wystartował w kategorii kucharz zajmując 6 miejsce. Dominik zaserwował jury przegrzebki na purre z groszku i kalafiora z sosem na bazie wina prossecco z dodatkiem jadalnego mchu o smaku czosnku , natomiast Konrad Krzanowski z klasy IV GA w kategorii cukiernik zajął miejsce 4. Konrad z kolei przygotował deser ,,Kokosowe smocze jajo’’- mus kokosowy z ananasem, kruche ciastko z mączki kokosowej z migdałami polane glasage na białej czekoladzie. Uczennica klasy III HO Kinga Siwiec pod opieką Pana Daniela Dyrcza startująca w kategorii barman – kelner nie pozostawiła żadnych szans konkurencji deklasując rywali i zdobywając 1 miejsce w swojej kategorii. W zmaganiach barmańskich Kinga serwowała drinka o nazwie ,,Malinowy Kraków” na bazie świeżych malin, cytryny, imbiru oraz ananasa. Stół został inspirowany nowoczesnością z elementami symbolicznymi dla Krakowa. Gratulujemy wygranej i życzymy dalszych sukcesów.