Jak się motywować do nauki przed maturą?

Co zrobić, aby bezboleśnie, regularnie powtarzać materiał i w efekcie zdać dobrze maturę? Przeczytajcie poniższe wskazówki i znajdźcie w sobie odpowiednią motywację. Bo motywacja to podstawa sukcesu w każdej dziedzinie życia.

Przygotowania do matury trwają teoretycznie 4 lata. Zazwyczaj jednak to ostatni rok szkoły można porównać do maratonu nauki. Frustracje związane z ilością materiału, brakiem czasu, oczekiwaniami otoczenia powodują, że uczyć po prostu się odechciewa. Dodatkowo dochodzi stres związany z egzaminami i ich wynikiem.

Co zrobić, by w miarę bezboleśnie i regularnie powtarzać materiał i w efekcie zdać maturę? Trzeba znaleźć odpowiednią motywację.

Motywacja to stan służący nakierowaniu działań jednostki na określony cel. Jeżeli mamy motywację do jakiegoś działania np. zdania matury, osiągnięcia ​? % punktów z matematyki, zakwalifikowania się na wymarzony kierunek studiów, to motywacja pociąga nas do jego realizacji.

Analogicznie jeżeli motywacji nam brakuje, to albo wcale nie podejmujemy działań lub będą one nieefektywne. Ktoś, kto ma motywację do nauki, osiąga dużo większe sukcesy w zdobywaniu wiedzy, ale motywacja musi pochodzić z wnętrza, więc należy być ze sobą samym szczerym.

Poniżej znajduje się kilka wskazówek, które pomogą odnaleźć motywację:

Po pierwsze dokładne określanie celu, czyli tego co chcę osiągnąć. Niektórym wystarczy samo zdanie matury, innym osiągnięcie konkretnego progu punktów, który umożliwi im studiowanie na wybranej uczelni i kierunku. Określ swoje cele związane z maturą – im dokładniej tym lepiej.

Po drugie plan działania, tj. dokładne rozpisanie czynności, ilości czasu i zakresu materiału, który należy opanować. Można wszystko podzielić na dni tygodnie, a nawet godziny. Należy pamiętać, żeby zostawić sobie pewne marginesy czasowe na nieprzewidzianą dodatkową naukę np. zagadnień, które są wyjątkowo trudne do przyswojenia.

Po trzecie odpowiedz sobie na pytanie „dlaczego?” Dlaczego chcesz się uczyć, dlaczego chcesz zdać maturę, do czego jest Ci to potrzebne.

Po czwarte zasada małych kroków – na początku dzielenie zadań na małe elementy bardzo pomaga. Zróbcie coś co zajmie około 5 minut. Ważne żeby zacząć się uczyć, kontynuować jest prościej.

Po piąte walcz z potknięciami. Często zdarza się tak, że pomimo dobrego startu i początkowego realizowania planu zdarzy nam się gorszy dzień, gdzie nie tylko nie zrealizujemy zadań, ale w ogóle nie zaczniemy ich robić. Łatwo wtedy odpuścić, jednak warto następnego dnia powrócić na właściwe tory.

Po szóste bez pracy nie ma kołaczy. Już na początku nastaw się na wysiłek, zwłaszcza na stracie trzeba się mocno napocić, ale z biegiem czasu wszystko będzie przychodzić łatwiej.

Po siódme monitoring działań. Sprawdzaj, czego się nauczyłeś i czy ta wiedza jest trwała.

To najważniejsze kroki, które pomogą odnaleźć właściwą motywację i zrealizować wizję zdanej matury. Istnieje jeszcze wiele innych rzeczy, które mogą pomóc w znalezieniu i utrzymaniu motywacji.

W zależności od tego, co komu odpowiada można np.: prowadzić bloga o swojej nauce do matury, wyznaczyć sobie nagrody za zrealizowanie poszczególnych celów, ustalać terminy na zrobienie czegoś, korzystać z „przypominajek” w telefonie lub komputerze, inspirować się innymi osobami, które, aby osiągnąć swoją pozycję, na początku musiały zdać maturę, itd.

Jeżeli w trakcie roku szkolnego zauważycie, że wasza motywacja spada lub zanika, wróćcie ponownie do tego artykułu i przeczytajcie powyższe wskazówki.