PONIŻSZY REGULAMIN DOSTĘPNY JEST W FORMIE ELEKTRONICZNEJ TUTAJ
W związku z panującym stanem epidemicznym w kraju zawiadamiamy, że informacje dotyczące przeprowadzania rekrutacji elektronicznej zostały zaktualizowane zgodnie z Rozporządzeniem MEN z dnia 20 maja 2020 r.
REGULAMIN POSTĘPOWANIA REKRUTACYJNEGO DO KLAS PIERWSZYCH do Zespołu Szkół im. W. Witosa w Suchej Beskidzkiej w roku szkolnym 2020/2021
Na podstawie § 11b ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań
w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 493 z późn.zm.) ogłasza się
terminy postępowania rekrutacyjnego, a także terminy składania dokumentów do klas pierwszych i szkół ponadpodstawowych i klas wstępnych szkół ponadpodstawowych, o których mowa w art. 25 ust. 3 ustawy prawo oświatowe, z wyjątkiem szkół policealnych, branżowych szkół ii stopnia oraz liceów ogólnokształcących dla dorosłych na rok szkolny2020/2021
§ 1
- Rekrutację dla absolwentów szkół podstawowych, przeprowadza się w następujących terminach:
Dodatkowe informacje:
1. W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty wniosek o przyjęcie do szkoły, w tym wymagane załączniki zgodnie z przepisy § 11a rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID—19 (Dz. U. poz. 493 z póżn.zm.) mogą być procedowane za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
2. Przepisy § 11b ww. rozporządzenia w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID—19 umożliwiają w okresie ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty zapoznanie się rodziców i uczniów z wynikami postępowania rekrutacyjnego w formie list kandydatów (zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych oraz przyjętych i nieprzyjętych) podanymi do publicznej wiadomości także na stronach internetowych tych jednostek.
§ 2
- Rekrutacja uzupełniająca do szkół ponadpodstawowych przeprowadzana jest we wszystkich szkołach sposobem tradycyjnym. Wyniki tej rekrutacji (w szkołach objętych systemem elektronicznym) przewodniczący komisji rekrutacyjnej wprowadzają do systemu elektronicznego po jej zakończeniu.
- W rekrutacji uzupełniającej uczestniczą kandydaci, którzy nie zostali przyjęci do wybranych szkół w pierwszym terminie oraz kandydaci, którzy ukończyli gimnazjum w roku poprzednim.
- W rekrutacji uzupełniającej kandydaci posługują się oryginalnymi dokumentami.
§ 3
- Kandydaci do szkół ponadpodstawowych dla młodzieży mogą składać dokumenty, do co najwyżej trzech szkół. W obrębie jednej szkoły mają możliwość wyboru dowolnej liczby oddziałów zgodnie z listą preferencji (w podaniu wskazują, kolejno interesujące go oddziały). Pod pojęciem „szkoła ponadpodstawowa” rozumie się szkołę samodzielną lub każdą szkołę wchodzącą w skład zespołu szkół.
- Kandydatów do szkół, które objęte są systemem rekrutacji elektronicznej, obowiązuje ujednolicony „wniosek” (wydrukowany podczas rejestracji w rekrutacji elektronicznej), który składają w szkole pierwszego wyboru.
- Informacje o kandydatach ubiegających się o przyjęcie do szkół, które objęte są systemem rekrutacji elektronicznej, wprowadzają do systemu rekrutacyjnego kandydaci lub szkoły podstawowe objęte tym systemem.
- Wszystkie informacje dotyczące kandydatów spoza systemu elektronicznej rekrutacji ubiegających się do szkół będących
w systemie rekrutacji elektronicznej wprowadza kandydat samodzielnie lub szkoła pierwszego wyboru.
§ 4
- Maksymalna liczba punktów do uzyskania w postępowaniu rekrutacyjnym za oceny z języka polskiego, matematyki oraz dwóch wybranych obowiązkowych przedmiotów, a także za wyniki egzaminu przeprowadzonego w ostatnim roku nauki szkoły podstawowej oraz inne osiągnięcia – 200 punktów, w tym:
- liczba punktów możliwych do uzyskania za egzamin przeprowadzony w ostatnim roku nauki w szkole podstawowej
– 100 punktów,
wyniki egzaminu ósmoklasisty wyrażone w skali procentowej przelicza się na punkty wg zasady, że z języka polskiego i matematyki –mnoży się przez 0,35, a z języka obcego nowożytnego –mnoży się przez 0,3.
Wyniki ucznia, który przystąpił do egzaminu ósmoklasisty | wyniki z egzaminu ósmoklasisty w % | punkty w postępowaniu rekrutacyjnym |
wynik z języka polskiego | 100% | x 0,35 = 35 pkt |
wynik z matematyki | 100% | x 0,35 = 35 pkt |
wynik z języka obcego | 100% | x 0,3 = 30 pkt |
max | 100 pkt |
- liczba punktów możliwych do uzyskania za oceny na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej z czterech przedmiotów wynosi maksymalnie – 72 punkty – języka polskiego, matematyki, języka obcego nowożytnego oraz przedmiotu obowiązkowego w zależności od zawodu:
- informatyka: technik logistyk, technik informatyk, technik fotografii i multimediów, technik spedytor;
- biologia: technik żywienia i usług gastronomicznych;
- geografia: technik hotelarstwa, technik ekonomista, technik organizacji turystyki, technik rachunkowości, branżowa szkoła I stopnia – (sprzedawca, kucharz, cukiernik, logistyk-magazynier, pracownik obsługi hotelowej)
- plastyka: technik reklamy,
Sposób przeliczania na punkty ocen z punktowanych w rekrutacji:
- celujący – 18 pkt,
- bardzo dobry – 17 pkt,
- dobry – 14 pkt,
- dostateczny – 8 pkt,
- dopuszczający – 2 pkt.
- liczba punktów możliwych do uzyskania za inne osiągnięcia ucznia wymienione w świadectwie ukończenia szkoły podstawowej:
- ukończenie szkoły podstawowej z wyróżnieniem – 7 punktów,
- uzyskanie w zawodach wiedzy będących konkursem o zasięgu ponadwojewódzkim:
– tytułu finalisty konkursu przedmiotowego – 10 punktów,
– tytułu laureata konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – 7 punktów,
– tytułu finalisty konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – 5 punktów;
- uzyskanie w zawodach wiedzy będących konkursem o zasięgu międzynarodowym lub ogólnopolskim albo turniejem o zasięgu ogólnopolskim:
– tytułu finalisty konkursu z przedmiotu lub przedmiotów artystycznych – 10 punktów,
– tytułu laureata turnieju z przedmiotu lub przedmiotów artystycznych – 4 punkty,
– tytułu finalisty turnieju z przedmiotu lub przedmiotów artystycznych – 3 punkty;
- uzyskanie w zawodach wiedzy będących konkursem o zasięgu wojewódzkim organizowanym przez kuratora oświaty:
– dwóch lub więcej tytułów finalisty konkursu przedmiotowego – 10 punktów,
– dwóch lub więcej tytułów laureata konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – 7 punktów,
– dwóch lub więcej tytułów finalisty konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – 5 punktów,
– tytułu finalisty konkursu przedmiotowego – 7 punktów,
– tytułu laureata konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – 5 punktów,
– tytułu finalisty konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – 3 punkty; - uzyskanie w zawodach wiedzy będących konkursem albo turniejem, o zasięgu ponadwojewódzkim lub wojewódzkim:
– dwóch lub więcej tytułów finalisty konkursu z przedmiotu lub przedmiotów artystycznych – 10 punktów,
– dwóch lub więcej tytułów laureata turnieju z przedmiotu lub przedmiotów artystycznych – 7 punktów,
– dwóch lub więcej tytułów finalisty turnieju z przedmiotu lub przedmiotów artystycznych – 5 punktów,
– tytułu finalisty konkursu z przedmiotu lub przedmiotów artystycznych – 7 punktów,
– tytułu laureata turnieju z przedmiotu lub przedmiotów artystycznych – 3 punkty,
– tytułu finalisty turnieju z przedmiotu lub przedmiotów artystycznych – 2 punkty;
- uzyskanie wysokiego miejsca w zawodach wiedzy innych niż wymienione w pkt B-E i sportowych, organizowanych przez kuratora oświaty lub inne podmioty działające na terenie szkoły, na szczeblu: międzynarodowym – 4 punkty, krajowym
– 3 punkty, wojewódzkim – 2 punkty, powiatowym – 1 punkt.
- W przypadku gdy kandydat ma więcej niż jedno szczególne osiągnięcie w zawodach wiedzy, artystycznych i sportowych,
o których mowa w ust. 1, wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, maksymalna liczba punktów możliwych do uzyskania za wszystkie osiągnięcia wynosi 18 punktów. - W przypadku przeliczania na punkty kryterium za osiągnięcia w zakresie aktywności społecznej, w tym na rzecz środowiska szkolnego, w szczególności w formie wolontariatu przyznaje się 3 punkty.
- W postępowaniu rekrutacyjnym na lata szkolne 2020/2021 do szkół ponadpodstawowych, z wyjątkiem szkół, o których mowa w art. 18 ust. 1 pkt 2 lit. d-f ustawy – Prawo oświatowe, w przypadku osób zwolnionych z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty, na podstawie art. 44zw ust. 2 i art. 44zz ust. 2 ustawy o systemie oświaty, przelicza się na punkty oceny z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego, wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, przy czym za uzyskanie z:
1) języka polskiego i matematyki oceny wyrażonej w stopniu:
a) celującym – przyznaje się po 35 punktów,
b) bardzo dobrym – przyznaje się po 30 punktów,
c) dobrym – przyznaje się po 25 punktów,
d) dostatecznym – przyznaje się po 15 punktów,
e) dopuszczającym – przyznaje się po 10 punktów;
2) wybranego języka obcego nowożytnego oceny wyrażonej w stopniu:
a) celującym – przyznaje się po 30 punktów,
b) bardzo dobrym – przyznaje się po 25 punktów,
c) dobrym – przyznaje się po 20 punktów,
d) dostatecznym – przyznaje się po 10 punktów,
e) dopuszczającym – przyznaje się po 5 punkty.
1. W przypadku osób zwolnionych z obowiązku przystąpienia do danego przedmiotu objętego egzaminem ósmoklasisty, na podstawie art. 44zz ust. 2 ustawy o systemie oświaty, przelicza się na punkty, w sposób określony w ust. 1, oceny wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, z danego przedmiotu, z którego przeprowadzany jest egzamin ósmoklasisty oraz którego dotyczy zwolnienie.
2. W przypadku osób zwolnionych z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty, na podstawie art. 44zw ust. 2 ustawy o systemie oświaty, przelicza się na punkty, w sposób określony w ust. 1 pkt 2, ocenę z języka obcego nowożytnego oraz ocenę z jednego przedmiotu do wyboru spośród przedmiotów, o których mowa w art. 44zu ust. 3 pkt 4 ustawy o systemie oświaty, wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, z których przeprowadzany jest egzamin ósmoklasisty, z tym że przeliczane są na punkty odpowiednio wyższa ocena z języka obcego nowożytnego.
§ 5
- Potwierdzając wolę podjęcia nauki (poza dokumentami wymienionymi w § 1), należy dołączyć (jeśli są):
- zaświadczenie o uzyskaniu tytułu laureata lub finalisty konkursów,
- oświadczenie o wielodzietności rodziny,
- orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność, orzeczenie o niepełnosprawności
lub o stopniu niepełnosprawności,
- prawomocny wyrok sądu rodzinnego orzekający rozwód lub separację lub akt zgonu oraz oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka oraz niewychowywaniu żadnego dziecka wspólnie z jego rodzicem,
- dokument poświadczający objęcie dziecka pieczą zastępczą,
- opinię wydaną przez publiczną poradnie psychologiczno-pedagogiczną, w sprawie pierwszeństwa przyjęcia ucznia
z problemami zdrowotnymi, - tylko w przypadku kandydatów do branżowej szkoły I stopnia w zawodzie sprzedawca, logistyk-magazynier, pracownik obsługi hotelowej – wypełnione skierowanie na praktykę,
- Wszystkie druki: CV (dane o uczniu), skierowanie na praktykę do branżowej szkoły I stopnia, dostępne są na stronie internetowej szkoły www.zsw.powiatsuski.pl lub w sekretariacie szkoły.
§ 6
Szkolna komisja rekrutacyjno – kwalifikacyjna ogłasza wyniki rekrutacji, podając do publicznej wiadomości listę kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych. Listy zawierają imiona i nazwiska kandydatów, uszeregowane w kolejności alfabetycznej oraz najniższą liczbę punktów, która uprawnia do przyjęcia.
§ 7
1. Do technikum można być przyjętym w zależności od ilości uzyskanych punktów jednak nie mniej niż:
35% możliwych do uzyskania w procedurze rekrutacyjnej, czyli – 70 pkt
45% możliwych do uzyskania w procedurze rekrutacyjnej, czyli – 90 pkt do Technikum Hotelarskiego
2. Do branżowej szkoły I stopnia przyjęci będą wszyscy Ci uczniowie, którzy w procedurze rekrutacyjnej uzyskali 20% możliwych punktów – czyli 40 pkt
§ 8
W każdym oddziale rezerwuje się po jednym miejscu dla uczniów, którzy z powodów losowych nie zdawali egzaminu ósmoklasisty bądź innych nieprzewidzianych zdarzeń.
§ 9
OBOWIĄZKOWE spotkanie uczniów przyjętych do szkoły i ich rodziców z wychowawcami klas, odbędzie się pod koniec sierpnia. Dokładny termin zostanie podany podczas ogłaszania wyników rekrutacji na tablicach informacyjnych,
a także na stronie internetowej szkoły.
§ 10
W terminie 3 dni od ogłoszenia wyników rekrutacji, rodzic kandydata lub kandydat pełnoletni może złożyć wniosek o uzasadnienie decyzji. Wniosek składa się do Szkolnej Komisji Rekrutacyjno – Kwalifikacyjnej, która w terminie 3 dni sporządza uzasadnienie. Rodzic kandydata lub kandydat pełnoletni może wnieść do dyrektora szkoły, odwołanie od uzasadnienia Szkolnej Komisji Rekrutacyjno – Kwalifikacyjnej, w terminie 3 dni od otrzymania uzasadnienia. Dyrektor rozpatruje odwołanie w terminie 3 dni od otrzymania odwołania. Na rozstrzygnięcie dyrektora służy skarga do sądu administracyjnego.
Sucha Beskidzka, 21 maja 2020 r.
Dyrektor Zespołu Szkół
im. Wincentego Witosa w Suchej Beskidzkiej
mgr Aneta Drobny