WIOSNA NA TALERZU

Świadomość dotycząca zdrowego odżywiania jest coraz większa, ale nadal w niewielkim stopniu przekłada się to na spożywane menu.

Jak powinien wyglądać właściwy jadłospis? Należy posłużyć się tzw. talerzem żywienia. Jest to bardziej obrazowa i nowoczesna wersja znanej piramidy żywienia. Zasada podziału posiłków według talerza żywienia jest uniwersalna i dotyczy każdej grupy wiekowej. Połowę talerza zajmują owoce i warzywa (z przewagą warzyw), a druga połowa podzielona jest na dwie równe części. Jedną zajmują produkty wysokobiałkowe: nabiał, ryby, chude mięso, jaja. Drugą pełnoziarniste produkty zbożowe, a wszystko skropione zdrowymi olejami roślinnymi. Planując każdy posiłek powinniśmy dążyć do tego, aby w ten sposób rozkładały się na nim poszczególne produkty.

Jednym z najczęściej popełnianych błędów żywieniowych jest zbyt mała podaż różnorodnych warzyw i owoców. Prowadzi to do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Niedobory witamin i składników mineralnych mają negatywny wpływ na cały organizm. Dodatkowo uboga dieta źle wpływa na funkcjonowanie układu immunologicznego, co skutkuje zaburzeniami odporności i nawracającymi infekcjami.

Kiedy przychodzi wiosna każdy z nas czuje potrzebę wzmocnienia organizmu dawką świeżych witamin. W okresie zimowym, gdy nasza dieta była bardziej ciężkostrawna, wreszcie nadeszła pora na zmianę żywienia – na zdrowsze i lżejsze. Wiosna to bogactwo warzyw i owoców, które daje nam natura.

Jakie produkty szczególnie warto włączyć do diety na wiosnę?

W tym czasie powinniśmy jeść dużo min. czerwonej rzodkiewki, pomidorów, zielonych ogórków, sałaty, kalarepy, młodej kapusty, buraków, szczypiorku, ziół, kiełków, natki pietruszki.

Kiełki z powodzeniem można zasiać w swoim domu np. w kiełkownicy lub na wacie. Rosną szybko, a wymagają tylko regularnego podlewania i dostępu do światła. Rodzajów kiełków jest bardzo wiele od rzeżuchy, aż po kiełki buraka, soi, lucerny, słonecznik i innych. Stanowią dodatek do kanapek, sałatek, zup czy innych dań. Są cennym źródłem witamin i składników mineralnych.

Natka pietruszki to bardzo niedoceniane warzywo. Zachęcamy do jak najczęstszego dodawania natki do różnych dań lub sporządzanych napojów, w których zostanie np. zmiksowana. Jest źródłem żelaza oraz kwasu foliowego.

Marchew dostępna jest przez cały rok, ale młodziutka jest bardzo kusząca i smaczna. W okresie wiosennym najlepiej smakuje w postaci świeżo wyciskanego soku, jednak żaden sok, nawet „jednodniowy”, nie zastąpi porcji warzyw lub owoców. Marchewka czy jabłko zjedzone w całości zawiera błonnik i więcej witamin, których soki w znacznym stopniu zostają pozbawione.

Wiosną znakomicie smakuje twarożek ze szczypiorkiem i rzodkiewką. Możemy posmarować nim kanapkę, ale też zjeść na obiad. Warto też sięgnąć po wszelkiego rodzaju sałatki. Są zdrową i pyszną alternatywą dla tradycyjnych drugich dań, a ich przygotowanie zajmie nam niewiele czasu. Sałata z rzodkiewką i cebulką z dodatkiem oliwy lub najzwyklejsza sałatka z pomidorów i ogórków wiosną będą smakowały tak pysznie, jak o żadnej innej.

Wiele ciekawych przepisów na wiosenne dania znajdziesz na stronie :

https://magazyn-kuchnia.pl/

https://kukbuk.pl/

Sprawdź i zaproś wiosnę na swój talerz!

autor Elżbieta Moskała