Owoce i warzywa – z nimi zdrowie się wygrywa!

Smoothie

Smoothie to napój o aksamitnej konsystencji przygotowany z pomocą blendera, z owoców bądź warzyw z dodatkiem wody – ma więc w sobie wiele wartości odżywczych. Jeśli dodamy mleko, jogurt lub kefir – powstaną pyszne koktajle, które można pić przez cały rok.  Szukasz przepisów na smoothie z warzywami? Spójrz na przepis na koktajl z botwinką, smoothie z selerem naciowym czy z jarmużem i truskawkami. Jeśli uwielbiasz zielone koktajle, zachęcamy do przygotowania smoothie szpinakowego lub koktajlu z gruszką i pietruszką.

Jak zrobić wyśmienite smoothie?

Przepis na zdrowe smoothie to świeże, nieprzetworzone owoce i warzywa, które są bazą napoju. Warto pamiętać, że ilość kalorii i witamin zależą od wybranych składników. Najlepsze owoce na smoothie to banany, truskawki, jagody, czarne porzeczki, mango, melon, arbuz lub maliny (poza sezonem – mrożone), które są miękkie i zawierają dużo składników odżywczych. Do owoców można dodać warzywa, np. awokado, liście jarmużu albo szpinaku w proporcji 40% do 60%. Do umieszczonych w blenderze, umytych i obranych owoców i warzyw należy dodać bazowy płyn, czyli np. wodę kokosową, napój sojowy lub jogurt naturalny. Kolejnym krokiem jest zmiksowanie wszystkich produktów i przelanie do wysokich szklanek.

Smoothie przygotowane na drugie śniadanie czy podwieczorek, będzie bardziej sycące i dobrze zbilansowane jeżeli dodasz do niego źródło białka (np. serek wiejski, jogurt naturalny, jogurt sojowy etc.) i łyżkę płatków owsianych, jaglanych czy siemienia lnianego.

https://images.app.goo.gl/tmiH1KjqXEgzCDew6

Smoothie z płatkami owsianymi i truskawkami

Składniki:

pół szklanki płatków owsianych – 80 g

pół szklanki gorącej wody

2 szklanki mleka 3,2% – 500 ml

300 g truskawek mrożonych

2 łyżki miodu

Pół szklanki płatków owsianych zalej wrzątkiem i odstaw na 10 minut do napęcznienia.

Truskawki mrożone rozmroź wcześniej

Do garnuszka wlej mleko. Dodaj truskawki, miód i napęczniałe płatki owsiane. Całość zmiksuj na gładko przy pomocy blendera ręcznego, czy blendera kielichowego. Koktajl owsiany truskawkowy jest już gotowy.

Zielony koktajl

Składniki:

2 małe banany

2 garści szpinaku baby

2 kiwi

2 łyżki soku z limonki

ok. 300 ml zimnej maślanki

Przygotowanie

Banany i kiwi obrać i wrzucić do blendera. Dodać umyty szpinak i sok z limonki. Całość zmiksować. Dodać maślankę i ponownie zmiksować i podawać zimne

Jeżeli nie lubisz koktajli, wypróbuj smoothie bowl

Miska pełna gęstego, owocowego (lub warzywnego!) smoothie o konsystencji lodów brzmi świetnie, prawda? Okazuje się, że można tworzyć praktycznie dowolne kombinacje smakowe, by następnie uzupełnić je dodatkami takimi jak owoce, orzechy, bakalie i wiele innych. Z powodu konsystencji i nierzadko bogactwa składników można się nimi „nacieszyć” dłużej niż jak w przypadku koktajlu, który możemy przełknąć w zaledwie kilkadziesiąt sekund. Są również nie tylko miłe dla podniebienia, ale już samo patrzenie na nie sprawia, że cieknie nam ślinka.

Jak przyrządzić swój własny smoothie bowl?
Wystarczy wykorzystać odpowiednie proporcje składników!


1 banan + 1 kubek owoców (mogą być mrożone) + 1/2 kubka płynu (mleka, jogurtu, soku owocowego, wody kokosowej) + 1 łyżka stołowa substancji słodzącej + dodatki na wierzchu wg uznania.

https://images.app.goo.gl/wwdQCqRMfJvgdyz57

Smoothie Bowl – Truskawki z kremem

1 szklanka mrożonych truskawek
1/2 szklanki jogurtu
1/4 filiżanki mleka
1 łyżka syropu klonowego 
1/4 łyżeczki czystego ekstraktu z wanilii
1/2 szklanki płatków kukurydzianych
5 truskawek, pokrojonych
1/4 szklanki jagód/borówek
2 łyżki stołowe migdałów
1 łyżka nasion dyni
1 łyżeczka nasion chia

Zblenduj ze sobą pierwsze pięć składników na gładką masę i przełóż do miseczki, a następnie przyozdób pozostałymi.

Smoothie Bowl z ananasa, banana i brzoskwini

1 szklanka mrożonego ananasa
1 banan
1/4 szklanki wody kokosowej
1 łyżka miodu
1/4 brzoskwini, pokrojona w cienkie plasterki
1/2 szklanki jeżyn
2 łyżki stołowe ziaren słonecznika
1/4 szklanki ryżu preparowanego

Zblenduj ze sobą pierwsze cztery składniki na gładką masę i przełóż do miseczki, a następnie przyozdób pozostałymi.

Smoothie Bowl: Awokado i jarmuż

1 szklanka liści jarmużu
1 szklanka mleka migdałowego
1 banan, pokrojony
1/2 awokado
1/2 szklanki lodu
1 łyżka syropu z agawy
1/2 szklanki malin
1 kiwi, pokrojone
1 łyżeczka nasion chia

Zblenduj ze sobą pierwsze sześć składników na gładką masę (1/2 banana) i przełóż do miseczki, a następnie przyozdób pozostałymi.

Smoothie bowl czekoladowe

2 banany

2 czubate łyżki kakao

1 szklankę mleka

3 kostki gorzkiej czekolady

garść orzechów włoskich lub laskowych przekrojonych na połówki

2 łyżki płatków migdałowych

2 łyżki wiórek kokosowych

Włóż do kielicha blendera 1,5 banana oraz kakao i zalej mlekiem. Zmiksuj na gładką masę. Jeśli smoothie będzie zbyt gęste możesz dolać do niego więcej mleka. Pozostałą połówkę banana pokrój w plasterki i rozłóż na wierzchu. Gorzką czekoladę przekrój na mniejsze kawałki i również połóż na smoothie. Posyp smoothie bowl płatkami migdałowymi, wiórkami kokosowymi i owocami. Jeśli chcesz zjeść je na śniadanie to dodaj płatki owsiane, by było bardziej pożywne i sycące.

Znajdź swój ulubiony smak i przywitaj kolory w swojej diecie!

Opracowały i polecają:

Bogumiła Bałos i Izabela Śliwa