Maturzyści!

Kochani Maturzyści!!!

Egzamin maturalny, który zbliża się małymi krokami jest pewnego rodzaju podsumowaniem Waszej edukacji. Wiąże się z dużą ilością obowiązków, presją czasu i lękiem przed porażką. To zupełnie naturalne, że wywołuje to stres. Czasami bardzo trudno jest go opanować i może przeszkadzać w realizacji zadań. Zastanawiasz się, czy dasz radę? Czy zdążysz się wszystkiego nauczyć na czas? Wyobrażasz sobie, że podczas egzaminu tak się zdenerwujesz, że wszystko zapomnisz? Nie musi tak być!
Stres związany z maturą można skutecznie poskromić. A nawet wykorzystać jako dodatkową motywację do działania. Jak nie dać się nerwom? Co pomoże Ci zadbać o dobre samopoczucie w trakcie intensywnej nauki? Co zrobić, aby w decydującym momencie nie sparaliżował Cię stres? Jak wykorzystać stres jako dodatkowe paliwo do działania, by w swoim tempie oswoić niepokój.

Nic dziwnego matura to ważny egzamin. Szczególnie, jeżeli wchodzi w grę ocena naszych umiejętności, a wynik będzie przepustką do wymarzonych studiów.
Stres przed egzaminem jest związany z uczuciem lęku, ponieważ nie wiemy do końca, co nas dokładnie czeka? A w tym konkretnym przypadku, jakie będą zadania.
Brak kontroli wywołuje niepokój, kiedy jest niepokój, nasz mózg rejestruje to jako zagrożenie i próbuje przygotować się na rozwój wydarzeń, uruchamia reakcję walki albo ucieczki. Można powiedzieć, że wszystko przebiega zgodnie z planem jednak, pojawiające się czarne scenariusze i podtrzymujące je negatywne emocję, oraz odczucia z ciała, coraz bardziej wkręcają nas w spiralę stresu i wytrącają z racjonalnego oglądu sytuacji.
Skoro czuję lęk i moje ciało mnie o tym informuje to znaczy, że naprawdę jest niebezpiecznie. Zaczynamy wierzyć w gorące myśli, Nie poradzę sobie, Jestem do niczego, Jak zwykle wszystko schrzanię, Inni są lepsi. Robi się efekt śnieżnej kuli, która jest coraz większa. W pewnym momencie jest już tak duża, że nas przytłacza.
Co można zrobić w tej sytuacji? Na pewno nie pozbędziemy się źródła stresu, egzamin jest faktem. Na egzamin pójść trzeba. Tak jak w życiu, nie np. unikniemy hałasu.
Możemy zadbać o siebie, tak aby poziom stresu był na optymalnym dla nas poziomie i miał rolę motywującą a nie obezwładniającą.

Przygotowałam dla Was Przybornik Maturzysty- lista 10 punktów ,, Co robić kiedy czujesz panikę przed ważnym wydarzeniem- egzaminem.

Mam nadzieję, że każdy z Was znajdzie w nim coś dobrego dla siebie.
Pozdrawiam Was bardzo serdecznie.
Łucja Mikołajek-Pater