Relacja z wyjazdu uczniów do Włoch

W dniach od  31 maja do 11 czerwca 2021 roku grupa młodzieży z ZS im. Wincentego Witosa brała udział w wyjeździe stażowym w ramach realizacji projektu Programu Erasmus+, sektor Kształcenie i szkolenie zawodowe, pt. “Nowe kierunki, nowe doświadczenia”. Do miejscowości Abano Terme leżącej we Włoszech udało się 25 uczennic z klas technikum reklamy i technikum hotelarskiego.

Pierwsze godziny pobytu w Abano Terme upłynęły pod znakiem odpoczynku i relaksu oraz zwiedzania urokliwej, starej części miasta. W hotelu Alexander Palace uczestnicy przeszli szkolenie z zakresu BHP oraz zostali zapoznani się z zasadami działania hotelu.  

Pierwszego dnia praktyk była okazja zapoznania się z miejscami odbywania staży. Technicy hotelarstwa realizowali staż w kurorcie Golf della Montecchia oraz w hotelu Alexander Palace. Praktykantki zostały zapoznane przez swoich tutorów z infrastrukturą kurortu, po czym przydzielono im prace w kuchni, przy barze clubowym, basenie i na terenie restauracji. W kolejnych dniach przyszłe pracowniczki hotelu mogły samodzielnie wykorzystać zdobyte do tej pory umiejętności. Sprzątanie, housekeeping, prace na stanowiskach kelnerskich, gastronomicznych i obsługa klienta oraz wiele innych stały się już dla nich ,,bułką z masłem”

Grupa techników reklamy zajmowała się marketingiem zleconym przez mentorów na potrzeby realizacji zleceń różnych przedsiębiorstw. Część z nich skupiła się na kampanii reklamowej pola golfowego. Przyszłe techniczki reklamy tworzyły makiety projektów broszur, a także przygotowały artykuł do lokalnej gazety o swoim wkładzie w rozwój Golf della Montecchia. Druga grupa podjęła się odpowiedzialnego zadania jakim było projektowanie materiałów reklamowych na social mediach dla pracowni dywanów Mollaian Trade, odświeżeniem wizerunku loga firmy oraz pomocą w opracowywaniu nadchodzącej kampanii reklamowej.  Ponadto w kolejnych dniach grupa, po zaprojektowaniu swoich wzorów dywanów, digitalizowała je w nowopoznanych programach komputerowych.

Uczestniczki praktyk znakomicie wywiązały się ze swoich obowiązków, zebrały wiele pochwał i zostały nagrodzone bardzo dobrymi ocenami oraz otrzymały certyfikaty potwierdzające ukończenie stażu.

Program mobilności, oprócz praktyk zawodowych obfitował w liczne wyjazdy rekreacyjne i  wycieczki o charakterze turystyczno – historycznym.  Nagrodą za dobrze wykonaną pracę była możliwość zrelaksowania się na basenie, czy popływania w Morzu Adriatyckim oraz zwiedzanie ponad 1000 – letniej winnicy. Wenecja Euganejska zachwyciła uczestniczki stażu podczas wycieczek do Padwy, Wenecji czy Werony oraz nad Jezioro Garda. Była możliwość poznać nowe miejsca, poczuć niesamowita atmosferę oraz spróbować włoskich delicji.

Dzięki odbytym praktykom uczestniczki podniosły swoje umiejętności zawodowe, zdobyły nową wiedzę i doświadczenie, które w przyszłości pozwoli im znacznie lepiej odnaleźć się na rynku pracy. Na zakończenie stażu uczestniczki i ich opiekunowie (p. Agata Jania oraz Anna Wilczek) otrzymały słodkie upominki. Lazurowe niebo, gorące włoskie słońce i ogromna życzliwość na długo pozostanie w pamięci uczestniczek stażu.