XXIII Małopolski Konkurs Szkół Gastronomicznych „Przypomnieć Zapomniane”

Fragment wiersza współczesnego poety, Józefa Bienieckiego, jest doskonałą ilustracją przesłania XXIII Małopolskiego Konkursu Szkół Gastronomicznych w Krakowie „Przypomnieć zapomniane”, podkreślić tożsamość i oryginalność, utrwalić w pamięci kolejnych pokoleń niezapominane potrawy i aranżacje, oto zadanie laureatów konkursu.

Czwartego marca 2022, w reżimie sanitarnym związanym z COVID -19, w cieniu wydarzeń na Ukrainie, Zespół Szkół Gastronomicznych nr 1 w Krakowie gościł finalistów konkursu, reprezentujących dwadzieścia trzy szkoły z Polski i zagranicy.

Regulamin konkursu kucharza narzucił uczestnikom przygotowanie zakąski zimnej i ćwiczenie obowiązkowe z produktów przygotowanych przez organizatora. 

Gorącą atmosferę kuchni skutecznie orzeźwiał konkurs barmana. Na oczach widowni należało uzyskać z maksymalnie sześciu składników 15 cl napoju, którego barwa oraz bukiet  były niezapomniane. Jigger, sitko barmańskie, shaker, perfumetka, szklanica to tylko część elementów koniecznych, by osiągnąć sukces. Istotna jest również dekoracja i wszystkie ingrediencje. Młodzi barmani dali niezwykły popis kunsztu i de terinacji.

Równie emocjonujący był konkurs kelnera. Uczestnicy mieli obowiązek nakryć do stołu na cztery osoby według zaplanowanego menu, udekorować stół zgodnie z tematem oraz zaprezentować serwis potraw ujętych w menu. Sala gimnastyczna ZSG nr 1 zmieniła się w najdroższą restaurację. Ekskluzywny wystrój onieśmielał przypadkowego gościa. 

Zapach temperowanej czekolady magnetyzował kibiców konkursu cukierniczego. Uczestnicy przygotowali szarlotkę oraz dekorację wyrobu cukierniczego. Torty zdobione bitą śmietaną i owocami, jabłka udekorowane jadalnym złotym pyłem, szarlotki o najwymyślniejszych fasonach i kształtach, bezy, lody zniewalały degustatorów.