Wycieczka do Sidziny

Dnia 09.11.2022r klasa II GB odwiedziła Skansen w Sidzinie – Muzeum Kultury Ludowej.  Podczas oprowadzania po skansenie uczniowie dowiedzieli się czym jest Chałupa Banasika, Chałupa Anny Kozioł (Trutego),Lamus, spichlerz, Kuźnia (Trzopa, Gawrona), Chałupa Wójta Maja (Kostkowioka), Dzwonnica loretańska, Młyn wodny, Zagrodowa chałupa Gałki z Bystrej. Dodatkową  atrakcją była ekspozycja rzeźb plenerowych, które przedstawiają postacie z legend i baśni z naszego terenu można tam zobaczyć diabła, który ukazywał się wędrownym kupcom w lesie zwanym „gojka”, jest topielec wciągający do studni zbyt ciekawskie panny, płanetnika – który włada chmurami i deszczem, czy czarownicę – która żyła tu przed wiekami oraz boginki.

    Po zapoznaniu się z historią skansenu każdy z uczestników pod okiem doświadczonych piekarzy uczył się przygotowywania chleba krok po kroku, od wyrabiania ciasta po wypiekanie w specjalnie wybudowanym domu piecu. Oczywiście cały proces wymagał czasu, odrobiny cierpliwości i zachowania określonych procedur.
  Uczniowie otrzymali recepturę , którą będą mogli odtworzyć w domu.

Na zakończenie uczniowie wzięli udział w Queście „Kropla historii Sidziny”, który był idealnym podsumowaniem pobytu w tym magicznym miejscu.

Opiekunowie Klaudia Handzlik-Kijas, Beata Lipka