Wizyta gości z Portugalii i Rumunii w naszej szkole

W dniach 13-17.02.2023 r. miała miejsce wizyta gości zagranicznych ze Szkół Partnerskich z Rumunii i Portugalii – w spotkaniu wzięło udział w sumie 20 uczniów oraz 6 nauczycieli z zagranicy oraz uczniowie i nauczyciele z naszej szkoły zaangażowani w projekt Moja droga do spełniania marzeń – The Way to Make My Dreams Come True. Głównym celem wizyty  było rozwijanie skutecznej komunikacji, kreatywności oraz pobudzanie rozwoju osobistego.

Uczestnicy projektu byli zaangażowani w działania na terenie szkoły, miasta i regionu. W pierwszym dniu wizyty oprowadziliśmy naszych gości po szkole. W rolę przewodników wcielili się nasi uczniowie. Goście mieli okazję zaobserwować zajęcia fotograficzne, gastronomiczne. Odwiedzili także pracownię reklamy i salę gimnastyczną, gdzie odbywały zajęcia sportowe. Następnie rozpoczęliśmy spacer po mieście. Najpierw odwiedziliśmy Centrum Kultury i Filmu, gdzie zapoznaliśmy gości z postacią Billy’ego Wildera oraz przedstawiliśmy krótko ofertę obiektu. Następnym punktem  naszego spaceru był kompleks sportowy ,,Orlik’’ oraz  kościół pod wezwaniem NMP. Kolejnym punktem spaceru po mieście była Karczma ,,Rzym’’ oraz  Zamek Suski. Nasi goście z zaciekawieniem wysłuchali legendy ,,o panu Twardowskim’’, poznali historię Zamku Suskiego oraz usłyszeli legendę ,,o Białej Damie’’.

W drugim dniu wizyty zaplanowano warsztaty komunikacyjne dla uczniów i nauczycieli. Celem warsztatów było zapoznanie uczestników ze sposobami komunikowania się w zależności od typu osobowości oraz rozwijanie umiejętności komunikacyjnych.

Następnie uczestnicy projektu wzięli udział w warsztatach gastronomicznych o tematyce walentynkowej. W trakcie warsztatów uczestnicy z zagranicy, jak i z naszej szkoły poznali tajniki dekorowania stołu dla ukochanej osoby z okazji Walentynek, nauczyli się również składania serwetek w kształt serca oraz wykonywania ozdób walentynkowych z bibuły. Ponadto uczestnicy warsztatów wypiekali ciasteczka z wróżbą w środku. Warsztaty te prowadzone były przez Panią Bogumiłę Bałos, Panią Elżbietę Moskałę oraz Panią Klaudię Handzlik-Kijas.

Po południu uczestnicy projektu wzięli udział w wieczorku walentynkowym przygotowanym przez Panią Mariolę Świerkosz. Na początku zagraliśmy w grę Fruit Salad,  w trakcie której każdy uczestnik losowo miał naklejony owoc na ubraniu. Następnie wywołany owoc walczył o krzesła. Gra ta spotkała się z entuzjazmem uczestników i wprawiła wszystkich w doskonały nastrój. Później rozpoczęliśmy śpiewanie piosenek. Na początku nauczyliśmy naszych gości polskiej piosenki dla dzieci Jedzie pociąg z daleka. Następnie uczniowie i nauczyciele z Rumunii nauczyli nas śpiewać piosenkę w języku rumuńskim. Ponadto nasi partnerzy z tego kraju opowiedzieli nam, w jaki sposób świętują dzień św. Walentego. Zagraliśmy również w zabawę pt. Candy Presentation. W trakcie zabawy każdy uczestnik poczęstował się cukierkiem w wybranym przez siebie kolorze, ale żeby móc skonsumować cukierek, trzeba było wykonać odpowiednie polecenie. Przykładowo –  kolor żółty był związany z opowiedzeniem o swoim ulubionym miejscu itp.

Niespodzianką wieczoru był występ solowy naszego ucznia z klasy 4GAp Kacpra Gierata, który zaśpiewał piosenkę o miłości w języku polskim. Swoim występem wywołał ogromne wzruszenie, gdyż wykonany utwór mówił o tęsknocie i samotności. Na koniec wieczorku zaśpiewaliśmy piosenkę z ,,Króla Lwa’’ You’ll be in My Heart.

W trzecim dniu wizyty uczniowie i nauczyciele ze Szkół Partnerskich oraz uczniowie naszej szkoły pod opieką Pani Marty Krzak i Pani Eweliny Syc oraz koordynatora projektu Pani Katarzyny Wrońskiej wzięli udział w wycieczce do Krakowa. Celem wyjazdu było zapoznanie z kulturą, obyczajami oraz uwarunkowaniami geograficznymi regionu,a także integracja uczestników projektu “Moja droga do spełnienia marzeń”, wspólne poznawanie nowych miejsc. Uczestnicy wycieczki odbyli spacer po Kazimierzu Żydowskim, odwiedzając Synagogę Remu oraz przyległy do niej cmentarz żydowski. Kolejnymi miejscami, które odwiedzili uczniowie wraz z opiekunami były Stare Miasto oraz oczywiście Wawel wraz z Katedrą. W trakcie zwiedzania nie mogło zabraknąć odwiedzin u smoka wawelskiego. Pogoda w tym dniu dopisała, a wspólna wycieczka stała się okazją do rozwijania nowo zawartych znajomości oraz doskonalenia umiejętności językowych uczniów.

W czwartym dniu wizyty uczniowie i nauczyciele ze Szkół Partnerskich oraz uczniowie naszej szkoły pod opieką Pani Doroty Paleczny i Pana Krzysztofa Kachla wraz z drugim koordynatorem projektu Panią Mariolą Świerkosz pojechali na wycieczkę do Lanckorony i Wadowic.

Celem wycieczki było zapoznanie gości z historią i kulturą regionu, zaznajomienie uczestników projektu z miejscem urodzenia Papieża Polaka oraz rozwijanie komunikacji w języku angielskim. Ponadto w trakcie wycieczki zaplanowano wykonanie serii zdjęć w pięknej scenerii Lanckorony.

Wszystko przebiegło zgodnie z planem. Po przybyciu na miejsce udaliśmy się na spacer do ruin zamku. Spacer był emocjonujący ze względu na sporą warstwę śniegu i strome zbocze do pokonania. Na szczycie góry, w pięknym słońcu pod czujnym okiem Pana Krzysztofa udało nam się wykonać sesję fotograficzną przybyłych uczestników. Następnie odwiedziliśmy klimatyczną kawiarnię, gdzie degustowaliśmy kawę i słodkie przekąski.

Odwiedziliśmy też Wadowice – ukochane miasto św. Jana Pawła II. Zmęczeni powróciliśmy do szkoły, gdzie czekały na nas dalsze zajęcia zaplanowane przez Panie koordynatorki projektu. Po degustacji pysznych pączków przygotowanych przez uczniów klas gastronomicznych i nauczycieli gastronomii uczestnicy projektu wzięli udział w zajęciach komunikacyjnych. Na początek uczniowie polscy, portugalscy i rumuńscy zostali podzieleni na grupy i przystąpili do zabawy pt. Egg Dropping. Następnie koordynatorki projektu, Pani Katarzyna i Pani Mariola, poprosiły uczestników o podsumowanie czterodniowej mobilności projektowej poprzez przygotowanie wiersza lub piosenki w języku angielskim. Efekty tego podsumowania były zdumiewające.  Na koniec zajęć komunikacyjnych nasi zagraniczni goście wraz z uczniami i nauczycielami z naszej szkoły wspólnie nauczyli się tańczyć belgijkę. Na koniec dnia udaliśmy się do Karczmy Tabakowy Chodnik w Zawoi gdzie podziękowaliśmy gościom zagranicznym za udział w naszym projekcie, wręczając im certyfikaty oraz drobne upominki. Na uroczystym spotkaniu swoją obecnością zaszczycili nas: Starosta Powiatu Suskiego – Pan Józef Bałos, Dyrektor naszej szkoły – Pani Aneta Drobny oraz Pani W-ce Dyrektor Anna Wilczek. Wieczór ten na zawsze pozostanie w naszej pamięci ze względu na olbrzymią dawkę tańców od krakowiaka zaczynając, a kończąc na popularnych tańcach portugalskich i rumuńskich. Dzięki temu doświadczeniu uświadomiliśmy sobie, jak wielką moc jednoczenia ludzi ma taniec. 

W piątym dniu wizyty nadszedł czas podsumowań i pożegnań. Uczniowie i nauczyciele z Rumunii oraz Portugalii po raz ostatni w trakcie pięciodniowej wizyty spotkali się ze swoimi rówieśnikami i nauczycielami z Polski. Spotkanie stało się okazją nie tylko do podsumowania pobytu przedstawicieli Szkół Partnerskich w Polsce i ich udziału w warsztatach oraz zajęciach dotyczących komunikacji, ale także wspólnej zabawy, rozmów, a nawet tańca. Uczestnicy spotkania w Polsce obiecali kontynuować nowo zawarte znajomości, a także przekazać innym uczniom w swoich szkołach wiedzę i doświadczenia zdobyte w Zespole Szkół im. Wincentego Witosa w Suchej Beskidzkiej.

Kolejnym etapem projektu będzie wizyta suskich uczniów i nauczycieli w Szkołach Partnerskich w Rumunii oraz w Portugalii.

Koordynatorki projektu

 Pani Katarzyna Wrońska  i Pani Mariola Świerkosz