Wycieczka klasy 4EKp do Kopalni Soli w Bochni

27 kwietnia 2023 r. uczniowie 4EKp wraz z opiekunami – p. Beatą Szafraniec i p. Ireną Skrzypek – Sikorą zwiedzili najstarszą w Polsce Kopalnię Soli w Bochni, która po prawie ośmiu wiekach wydobywania kruszcu, wygląda dziś jak podziemne miasto.

Po spotkaniu z przewodnikiem, zwiedzanie rozpoczęliśmy od zjazdu pod ziemię ciemnym, wilgotnym szybem Campi na głębokość 212 m. Kolejną atrakcją był rejs łódką. To jedna z największych atrakcji bocheńskiej kopalni. Jedyna na skalę światową przeprawa łodzią przez zalaną solanką komorę. W towarzystwie dwóch flisaków, barwnie opowiadających o tajemniczych zakamarkach bocheńskiej kopalni, pokonaliśmy odległość 120 m w zalanej solanką komorze. Podczas rejsu podziwialiśmy  piękno i surowość solnej komory.

Zwiedzanie kopalni miało charakter podróży w czasie, dzięki projekcji multimedialnej trasy turystycznej. Za pomocą holograficznych i interaktywnych inscenizacji oraz przestrzennych słuchowisk pokazane zostały średniowieczne techniki wydobywcze, zwyczaje górnicze oraz inne aspekty z życia kopalni. W opowiadaniu o historii bocheńskiej kopalni przewodnikowi pomagali między innymi polscy królowie oraz żupnicy genueńscy. Jedną z wielu atrakcji było także zwiedzanie kaplicy św. Kingi oraz spotkanie Skarbnika, dobrego ducha bocheńskiej kopalni. Pobyt w kopalni okazał się niezwykłą przygodą i interesującą lekcją.

klasa 4EKp