Z wizytą w Chorwacji oraz Bośni i Hercegowinie

Zwiedzanie zabytków Splitu, Dubrownika i Mostaru, odwiedziny w sanktuarium maryjnym Medziugorie oraz podziwianie malowniczych Jezior Plitwickich to najważniejsze punkty wrześniowej wycieczki zawodowej uczniów ZS im. W. Witosa w Suchej Beskidzkiej do Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny. Nie zabrakło również czasu na kąpiel w Adriatyku.

W dniach od 16 do 24 września młodzież z „Witosa” odwiedziła Chorwację – będącą jednym z najbardziej popularnych wakacyjnych kierunków urlopowych Polaków – oraz pobliską i niemniej urokliwą Bośnię i Hercegowinę. Celem wyjazdu było poznanie atrakcji turystycznych oraz bazy hotelarsko-gastronomicznej obydwu bałkańskich państw. Podczas wyprawy uczniowie mogli poznać pracę pilota wycieczek oraz zwiedzić najważniejsze atrakcje turystyczne w tych krajach.

W programie wycieczki nie mogło zabraknąć odwiedzin w Narodowym Parku Jezior Plitwickich – unikatowym przyrodniczo zespole krasowych jezior połączonych kaskadowo wodospadami.  Uczniowie zwiedzili również najważniejsze chorwackie miasta – przepiękny Trogir zwany „małą Wenecją”, czy stolicę Dalmacji – Split z antycznym Pałacem Dioklecjana na czele. A wyjątkowo ciepła, wrześniowa pogoda pozwoliła na plażowanie i kąpiel w rozgrzanym Adriatyku.

Jednym z najciekawszych miejsc, do którego dotarła młodzież z Suchej Beskidzkiej był  Dubrownik – położona na południowym krańcu Dalmacji „perła Chorwacji”. Spacer po najsłynniejszej ulicy Stradun oraz wyjazd kolejką na wzgórze Syriusza z imponującą panoramą miasta okazały się głównymi punktami wizyty w tym malowniczo położonym nad Morzem Adriatyckim mieście, w którym kręcono takie filmy i seriale, jak m.in. „Kapitan Ameryka”, „Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi”, „Gra o tron” czy „Sukcesja”.

W graniczącej z Chorwacją – i coraz bardziej popularnej wśród turystów z Polski – Bośni i Hercegowinie uczniowie zwiedzili osmański Mostar. Główną atrakcją tego miasteczka jest piękny, kamienny most nad rzeką Neretwą. Zabytek ten wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Uczestnicy wyjazdu udali się również do najliczniej odwiedzanego miejsca pielgrzymkowego w Europie – sanktuarium maryjnego Medziugorie.

Marcin Szklarczyk

Foto: A.Hutniczak