Jak upiec klasyczny francuski croissant

W maju 2024 roku młodzież z klas 2K/S oraz 2 K/C uczestniczyła w warsztatach ”Jak upiec klasyczny francuski croissant” prowadzonym przez absolwenta naszej szkoły – Eryka Lemparta.
Historia klasycznego croissanta francuskiego.
Croissant to absolutnie wyjątkowy produkt, rogalik o delikatnej strukturze, pełen maślanego smaku.
Istnieje kilka wersji różnych legend dotyczących tych rogalików.
Według niektórych przekazów, croissanty wynaleziono na krótko po zakończeniu oblężenia Wiednia w 1683 roku. Podobno to polski szlachcic, szpieg i dyplomata Jerzy Franciszek Kulczycki, właściciel kawiarni „Zur blauen Flasche”, namówił właściciela pobliskiej piekarni, Petera Wendela, by zaczął wypiekać bułeczki w kształcie półksiężyca, aby upamiętnić zwycięstwo nad tureckimi wojskami.
Pierwszy oficjalny przepis na croissanty pochodzi z 1839 roku i jest związany z osobą Augusta Zanga, właściciela wiedeńskiej piekarni przy rue de Richelieu w Paryżu, stąd zapewne często wypieki z ciasta francuskiego określa się mianem pieczywa wiedeńskiego.
W trakcie warsztatów młodzież pod opieką nauczycieli Moniki Domasik oraz Beaty Lipka obserwowała wykonanie ciasta, formowanie oraz wypiek croissantów.