Wydarzenia szkolne


XVII edycja Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „W cieniu jodeł i świerków”

24 października 2019 roku w Bibliotece Suskiej im. dra Michała Żmigrodzkiego odbyła się XVII edycja Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „W cieniu jodeł i świerków”, w którym wzięli udział uczniowie ze szkół naszego powiatu. Organizatorami konkursu była Biblioteka Suska im. dra Michała Żmigrodzkiego oraz Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej.

W tym roku do rywalizacji przystąpiło dziewiętnastu uczestników:

dziewięciu w kategorii szkół podstawowych (klasy siódme i ósme) oraz dziesięciu w kategorii szkół średnich.

Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Karolina Bury z klasy 4TR pod opieką pana Marka Stasiaka oraz Paulina Kłapyta z klasy 2EK pod opieką pani Beaty Bałos.

Każdy z uczniów zaprezentował dwa utwory, wiersz i prozę, autorów z naszego regionu. Wśród wybranych przez młodzież dzieł znalazły się wiersze między innymi Ireny Stopy, Henryka Biłki czy Heleny Basiury. Wśród tekstów prozatorskich pojawiły się utwory Stanisława Franczaka czy Kazimierza Surzyna.

Recytacje oceniało Jury w składzie:

Pani Regina Wicher – etnograf i animator kultury regionalnej, prezes Stowarzyszenia Śleboda
Pani Anna Kulka – Dyrektor Babiogórskiego Centrum Kultury w Zawoi, animator kultury regionalnej
Pani Dominika Fiejtek – polonistka, pracownik Biblioteki Suskiej im. dra Michała Żmigrodzkiego

Tegoroczny wybór był, podobnie jak w latach ubiegłych, bardzo trudny, ponieważ we wszystkich występach można było dostrzec niesamowite przygotowanie i zaangażowanie w deklamowane utwory. Ostatecznie jurorzy zdecydowali się przyznać następujące nagrody:

Kategoria UCZNIOWIE SZKÓŁ ŚREDNICH:

I miejsce: Karolina Bury – Zespół Szkół im. Wincentego Witosa w Suchej Beskidzkiej
II miejsce: Krzysztof Kubuszek – Zespół Szkół im. W. Goetla w Suchej Beskidzkiej
II miejsce: Dominik Bogdan – Zespół Szkół im. W. Goetla w Suchej Beskidzkiej
III miejsce: Korneliusz Kufel – Zespół Szkół im. H. Kołłątaja w Jordanowie
Wyróżnienie: Kacper Lempart – Zespół Szkół im. W. Goetla w Suchej Beskidzkiej
Wyróżnienie: Karolina Bachul – Liceum Ogólnokształcące nr 1 im. M. Skłodowskiej-Curie
Wyróżnienie: Paulina Kłapyta – Zespół Szkół im. Wincentego Witosa w Suchej Beskidzkiej

Gratulujemy naszym uczniom i życzymy dalszych sukcesów.

mgr Marek Stasiak


Akcja Narodowego  Czytania  w Witosie

          14 października 2019 roku już po raz drugi w Zespole Szkół im. Wincentego Witosa odbyło się Narodowe Czytanie. Zostało ono   połączone z obchodami Święta Edukacji Narodowej. W tym roku lekturą narodową Polaków w ramach akcji stał się zbiór zatytułowany „Nowele polskie”. W naszej szkole przeczytano fragmenty: „Dymu” M. Konopnickiej, „Katarynki” B. Prusa, „Dobrej pani” E. Orzeszkowej, „Sachema” H. Sienkiewicza,           „Rozdzióbią nas kruki i wrony…” S. Żeromskiego oraz „Orki” W. S. Reymonta. Zebrani na uroczystości mogli wysłuchać tekstów czytanych przez: Starostę Powiatu Suskiego- Pana Józefa Bałosa, Dyrektora Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa- Panią Anetę Drobny, Panie Wicedyrektor: Łucję Mikołajek- Pater, Ewę Kozinę i Annę Paleczną -Wybranowską, jak również nauczycieli i uczniów naszej szkoły. Narodowe Czytanie nie tylko stało się formą popularyzacji czytelnictwa, ale przede wszystkim dowodem na piękno i ponadczasowość polskiej literatury.

          Klasa 2L/R pod opieką wychowawcy- Pani Katarzyny Michałek przygotowała i przedstawiła część artystyczną. Uczniowie złożyli Dyrekcji i nauczycielom piękne,  a zarazem jakże spontaniczne życzenia. Podczas uroczystości Pani Dyrektor- Aneta Drobny wręczyła nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej oraz   akty nadania kolejnych stopni awansu zawodowego. Przyjęła również ślubowanie od klas pierwszych oraz złożyła nauczycielom życzenia z okazji  ich święta.       

                                                                                                              Beata Bałos


,,JA NIE WIDZĘ CIEBIE, TY ZOBACZ MNIE!” – 2019

Szkolny klub UNESCO serdecznie zaprasza uczniów do udziału w kampanii społecznej na rzecz osób niewidomych i z dysfunkcją wzroku w dniach 14.10.2019 – 20.10.2019.
Jeśli jesteś osobą czułą na niesprawiedliwość i chcesz pomóc w kształtowaniu postaw społecznych opartych na otwartości, tolerancji i empatii wobec osób z niepełnosprawnością wzrokową, weź udział w naszej kampanii!
Co Ty możesz zrobić?

  1. ZOBACZ PRACĘ INNYCH

W ramach obchodów Dnia Białej Laski, zachęcamy do obejrzenia plakatów przygotowanych przez uczniów naszej szkoły, które znajdują się na tablicy na I piętrze.

  • NAPISZ RECENZJĘ FILMU

Zapraszamy Cię do obejrzenia jednego z filmów poruszających tematykę osób niepełnosprawnych wzrokowo i opisania swoich wrażeń w formie recenzji. Napisz co poruszyło lub zainteresowało Cię w filmie i czy inni uczniowie naszej szkoły mogliby zainteresować się tematyką filmu.

Możesz również dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób na co dzień możemy pomóc osobom z dysfunkcją wzroku, oglądając filmy na youtube:

https://www.youtube.com/results?search_query=n+jak+niewidomy
  • ODPISZ NA LIST NIEWIDOMEGO KOLEGI – ADAMA.

Zachęcamy Cię do zapoznania się z listem kolegi, który kończy w tym roku Technikum dla Osób Niewidomych i napisał list do swoich rówieśników, aby poruszyć w nim trudne dla siebie tematy. List znajduje się na tablicy na I piętrze, możesz go przeczytać i zareagować. Adam czeka na twój list!

NIE BĄDŹ OBOJĘTNY,  WEŹ UDZIAŁ W KAMPANII! Cele, które możemy wspólnie osiągnąć:
• kształtowanie postaw,
• zwiększenie integracji osób które nie widzą, ze środowiskiem społecznym i poprawienie ich funkcjonowania w tym środowisku,
• przygotowanie społeczeństwa do udzielania właściwej pomocy osobom z dysfunkcją wzroku, zauważenie ich problemów.
• zapobieganie wykluczeniu społecznemu osób z niepełnosprawnością wzrokową,


Zawody powiatowe w kolarstwie górskim

W dniu 18.09.2019r. w Zawoi odbyły się zawody powiatowe w kolarstwie górskim. Naszą szkołę reprezentowało trzech uczniów:

1.     Paulina Pawowicz kl. 3EK
2.     Adrian Kachel kl. 3LG
3.     Dawid Czyszczoń kl. 3GA

Na starcie oprócz naszych zawodników stanęli uczniowie wszystkich szkół średnich naszego powiatu, którzy do pokonania mieli cztery pętle zawojskiej trasy.
Po zaciętej rywalizacji Paulina Pawowicz zajęła I miejsce wśród dziewcząt, Adrian Kachel II miejsce, a Dawid Czyszczoń V miejsce wśród chłopców.
Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia na zawodach wojewódzkich, które odbędą się 27.09.2019r.

                                                                   Danuta Stanaszek

Salon Maturzystów 2019

W dniu 5 września uczniowie klasy 4GB wraz z wychowawczynią Panią Mariolą Świerkosz i Panią Elżbietą Moskałą wzięli udział w Salonie Maturzystów 2019 zorganizowanym w Krakowie w Auditorium Maximum na Uniwersytecie Jagiellońskim. Głównym celem tego wydarzenia było zapoznanie przyszłych maturzystów z ofertą kierunków studiów w uczelniach wyższych z Polski i z zagranicy. W części prezentacji poszczególne uczelnie z regionu i z Europy przygotowali stoiska informacyjne dla maturzystów bogate w ulotki, długopisy, torby z logo i inne atrakcyjne dla maturzystów gadżety. W trakcie prezentacji maturzyści mieli okazję porozmawiać z pracownikami i studentami, którzy udzielali informacji z pierwszej ręki odnośnie kierunków studiów, zakwaterowania, dofinansowań z funduszy europejskich i odpowiadali na wszystkie inne pytania. Nam udało się pozmawiać ze studentką z University of Bradford z Anglii, studentem z University of Taiwan oraz studentką z Ukrainy, która polecała studia filologiczne w KULu.
Na koniec udaliśmy się na wykład pt. „Przede wszystkim myśl-jak zdać dobrze egzamin maturalny z matematyki”, prowadzony przez Kierownika Pracowni Matur OKE w Krakowie Piotra Ludwikowskiego, który, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, otworzył nasze umysły na myślenie. Podsumowując, ten wyjazd stworzył maturzystom możliwość zdobycia przydatnych informacji i być może również przy okazji złapania inspiracji na własną przyszłość…

mgr M.Świerkosz


SZKOLNY ROK SPORTOWY ROZPOCZĘTY !

W dniu 12.09.2019r. na krytej pływalni w Suchej Beskidzkiej, odbyły się zawody pływackie inaugurujące szkolny rok sportowy. 

W walce o Puchar Starosty zmierzyli się pływacy ze szkół całego powiatu.
Naszą szkołę reprezentowali:

1. Micor Martyna kl. 3 HO
2. Paulina Kłapyta kl. 2 EK
3. Nikola Panek kl. 1 THg
4. Daria Copija kl. 1THg
5. Maria Surzyn kl. 1 Rep
6. Adrian Kachel kl. 3 LR
7. Dawid Czyszczoń kl. 3 GA
8. Bartosz Biegun kl. 3 GB
9. Damian Maciaszek kl. 4 IN
10. Tomasz Kotlarski kl. Kl. 4 IN

         W rywalizacji na dystansie 50m stylem klasycznym wygrała Nikola Panek, która tryumfowała również  na dystansie 50m stylem motylkowym. Dwa drugie miejsca w „klasyku” i w stylu dowolnym na dystansie 50m zajęła Daria Copija, a dzięki walce  całej drużyny Zespół Szkół im. W. Witosa zajął II miejsce w klasyfikacji generalnej szkół ponadpodstawowych.

 Zawodnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

                                                                                                     M. Kubasiak


Rok szkolny 2019/2020 rozpoczęty…

Drugiego września 2019 roku w Zespole Szkół im. Wincentego Witosa w Suchej Beskidzkiej odbyło się uroczyste rozpoczęcia roku szkolnego 2019/2020.

Uroczystość uświetnili swoją obecnością goście: Senator RP- Pan Andrzej Pająk oraz Starosta Powiatu Suskiego- Pan Józef Bałos. Dyrektor Szkoły- Pani Aneta Drobny przywitała gości, rodziców, nauczycieli oraz całą społeczność szkolną. Przypomniała o wartości wolności w związku z rocznicą wybuchu II wojny światowej. Przeczytała również list posła na Sejm RP- Pana Sławomira Hajosa nadesłany w związku w uroczystością. Następnie  klasa 2OI pod kierunkiem wychowawcy- Pana Daniela Dyrcza przedstawiła część artystyczną.

Życzymy wszystkim uczniom i nauczycielom (w sposób szczególny tym, którzy rozpoczynają naukę i pracę  w Zespole Szkół im. Wincentego Witosa) wielu sukcesów, cierpliwości, wytrwałości i wzajemnej życzliwości w nowym roku szkolnym.