Goście z Dalekiego Wschodu

7 października 2019 nauczyciele i młodzież z Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa w Suchej Beskidzkiej mieli okazję gościć w swojej szkole nauczycieli i uczniów z Buriacji. W czerwcu bieżącego roku absolwent szkoły, Michał Mglej uczestniczył w wyjeździe na Syberię, organizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Schronisk Młodzieżowych. Już wtedy mógł poznać młodzież i zwyczaje tam panujące. Tym razem Buriaci odwiedzili Polskę. Zwiedzali nasz kraj już od 1 października, a ich życzeniem było odwiedzenie jednej ze szkół w powiecie suskim.


Od rana uczestnicy wyjazdu brali udział w ciekawych zajęciach w Zespole Szkół im. W. Witosa. Zaczęli od zajęć cukierniczych, gdzie pod okiem najlepszych pedagogów przygotowali nie tylko pyszne, ale i piękne desery. Następne godziny spędzili w szkolnym studiu fotograficznych, gdzie poznawali tajniki sesji oraz sami wzięli w niej udział. Około południa goście z Dalekiego Wschodu zjedli wykwintny posiłek przygotowany i podany przez uczniów szkoły. Poobiednie spotkanie z Dyrekcją Szkoły: Anetą Drobny, Łucją Mikołajek-Pater oraz Ewą Koziną przyniosło wiele radości. Młodzież śpiewała po rosyjsku, polsku i angielsku oraz wymieniła się regionalnymi upominkami. Wręczono również certyfikaty pobytu. Na tym jednak nie zakończyły się atrakcje tego dnia. Młodzież z Rosji wzięła udział w grze miejskiej, przygotowanej przez uczniów klas pierwszych wraz z opiekunami. Czas spędzony na świeżym powietrzu był bardzo aktywny, ale też edukujący, gdyż goście mogli zobaczyć atrakcje turystyczne Suchej Beskidzkiej, takie jak: zamek, karczmę, czy kościół. Późnym popołudniem o ciało gości zadbali nauczyciele wychowania fizycznego, którzy zorganizowali uczestnikom wyjazdu zajęcia sportowe na basenie. Komunikacja z gośćmi odbyła się płynnie dzięki panu Krzysztofowi Świętkowi, który jest nauczycielem języka rosyjskiego w Zespole Szkół im. W. Witosa.


Dzień był bardzo intensywny, ale z twarzy zarówno gości, jak i naszej młodzieży nie schodził uśmiech, a przy pożegnaniu było widać też łzy.