ŚWIATOWY TYDZIEŃ WODY – DZIEŃ 5

Wczoraj  zastanawialiśmy się nad tym kto jest odpowiedzialna za katastrofę klimatyczną (globalna Północ, w tym Polska), a kto ponosi konsekwencje tych zmian, objawiające się m.in. katastrofami naturalnymi (kraje globalnego Południa).

Jednak jest jeszcze bardziej bezpośrednie połączenie między naszą konsumpcją a zasobami wodnymi w innych częściach świata! Jakie?

Wszystko, co robimy w życiu, w sposób bardziej lub mniej bezpośredni, wymaga zużycia wody. Każda kartka papieru to 10 litrów wody, każde skorzystanie z Internetu to woda potrzebna do produkcji sprzętu elektronicznego, a także chłodzenia serwerów i wytwarzania prądu. Wodę, która została użyta do produkcji danej rzeczy, nazywamy wirtualną wodą. A suma wody, którą zużywamy (zarówno bezpośrednio, jak i w postaci wody wirtualnej) to ślad wodny.

Ślad wodny – czym jest?

„Ślad wodny” to suma bezpośredniego i pośredniego zużycia wody. Bezpośrednio zużywamy wodę np. w trakcie mycia, prania czy sprzątania domu. Z kolei pośrednim zużyciem (tzw. woda wirtualna) określamy ilość wody niezbędną do wyprodukowania każdej rzeczy, której używamy, którą na sobie nosimy lub którą kupujemy i konsumujemy.

Dlaczego Rankomat stworzył porównywarkę śladu wodnego?

Rankomat od lat pomaga oszczędzać czas i pieniądze świadomym konsumentom. Jesteśmy liderem rynku, ale traktujemy to jako zobowiązanie, żeby widzieć więcej i wytyczać sobie nowe, ambitne cele. Z analiz ONZ wynika, że do 2050 roku co najmniej co czwarta osoba na świecie będzie mieszkać w kraju dotkniętym stałym lub okresowym deficytem wody pitnej. Mamy więc mało czasu, aby działać, zmieniać nasze przyzwyczajenia, żyć mądrzej i oszczędniej. Dlatego dziś oddajemy w Wasze ręce naszą nową porównywarkę. Chcemy, by każdy sam mógł przekonać się, jaki jest jego wpływ na stan wody w Polsce i co może zrobić, aby starczyło jej dla wszystkich. W ramach naszej akcji zobowiązujemy się również do posadzenia 500 drzew. Wierzymy, że będzie to cegiełka, która w niedługim czasie pozwoli zatrzymać więcej wody w środowisku, a także wspomoże wspólne starania o czystsze powietrze. Marzymy o tym, żeby za kilka lat, kiedy spojrzymy wstecz, powiedzieć, że znów dokonaliśmy mądrego i świadomego wyboru.

POZNAJ SWÓJ ŚLAD WODNY – https://rankomat.pl/woda/?_cldee=a2xhdWRrYTE4NkBpbnRlcmlhLnBs&recipientid=contact-76c093b141a1ec11816000155d1adb00-d15ddbb5e51543e5820ed99506f9808b&utm_source=ClickDimensions&utm_medium=email&utm_campaign=EDU%20Kurs%20mailingowy%20woda%20i%20klimat%20&esid=d7d778fa-5ca1-ec11-8160-00155d1adb00#/