JARMUŻ

W październiku komisja gastronomiczna przygotowała ciekawostki o mało znanym a niezwykle interesującym warzywie jakim jest jarmuż.

Uczniowie klas gastronomicznych pod czujnym okiem Pani Renaty Pochopień przyrządzili pyszne i orzeźwiające koktajle, którymi częstowali uczniów naszej szkoły.

Pani Małgorzata Panek chętnie podzieliła się swoją wiedzą na temat jarmuży i przygotowała na ten temat krótki wykład. Serdecznie zapraszam do zapoznania się z jego treścią.

Jarmuż to warzywo, którego wartości odżywcze i właściwości zdrowotne były doceniane już w starożytności. Zapobiega wielu groźnym chorobom, takim jak nowotwory i choroby serca.

Jarmuż to odmiana kapusty o długich, zielonych, pomarszczonych i dość twardych liściach. Jarmuż zawiera duże ilości białka, błonnika i witamin, zwłaszcza C i K oraz z grupy B.

  • Witamina K, która rzadko występuje w innych warzywach, doskonale wspiera profilaktykę chorób nowotworowych, w tym raka wątroby, pęcherzyka żółciowego, piersi i jajników. Właściwości antynowotworowe jarmużu są także zasługą zawartością sulforafanu, silnego przeciwutleniacza
  •  Za sprawą zawartości witamin z grupy B, jarmuż działa także ochronnie na układ nerwowy. Witamina C natomiast, oprócz właściwości przeciwutleniających, wzmacnia układ odpornościowy i wspomaga profilaktykę miażdżycy – zmniejsza utlenianie złego cholesterolu LDL oraz wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne.
  • W liściach jarmużu znajdziemy także magnez, żelazo, cynk i fosfor, które są niezbędne dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania organizmu – poprawiają pracę układu sercowo-naczyniowego, obniżają ciśnienie
  •  Dodatkowo, dzięki obecności żelaza, jedzenie jarmużu wspomaga produkcji czerwonych krwinek, co zmniejsza ryzyko wystąpienia anemii. Działanie układu sercowo-naczyniowego wspierają również potas i wapń. Potas zwiększa drożność naczyń krwionośnych, wapń odpowiada za pompowanie krwi do tkanek ciała, a w połączeniu sprzyjają obniżeniu ciśnienia krwi.
  • Jarmuż jest też doskonałym źródłem beta-karotenu, z którego organizm wytwarza witaminę A. Ona z kolei pozwala zapobiegać kurzej ślepocie.
  • Pozytywny wpływ na zdrowie oczu mają także zawarte w jarmużu antyoksydanty – pomagają nam dłużej zachować młodość oraz zapobiegać różnych poważnym chorobom, w tym nowotworom.

Z jarmużu możemy przygotować;  sałatkę, koktajl, można z niego zrobić pesto i dodać do makaronu, chipsy, sprawdzi się też w pożywnych zupach, gulaszach, kotletach, jajecznicach, omletach i zapiekankach itp.