TYDZIEŃ WODY !!!

Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów do świętowania Tygodnia Wody!!!
Co roku 22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody. W tym roku Polska Akcja Humanitarna (www.pah.org.pl) zajmująca się m.in. organizacją pomocy tam, gdzie brakuje wody pitnej, zorganizowała na ten dzień program pod nazwą: „Zróbmy szum wokół wody!”.
Nasza szkoła włącza się w tę akcję – też chcemy zrobić mały szum wokół wody.
Codziennie – przez cały tydzień będziemy dzielić się z Wami ciekawostkami dotyczącymi wody.
Dla najbardziej wytrwałych 22.03.2022r odbędzie się konkurs z atrakcyjnymi nagrodami.
Śledź na bieżąco informacje na stronie oraz znajdź w szkole gazetkę dotyczącą wody.
Serdecznie zapraszamy do zabawy.

TYDZIEŃ WODY – DZIEŃ 1
Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1992 roku. Powodem ustanowienia święta był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody. Ta ogólnoświatowa akcja ma zwrócić uwagę ludzi na niewielkie zasoby wody pitnej, które posiadamy i, co za tym idzie, konieczność dbania o nie.
Woda jest warunkiem wstępnym realizacji innych potrzeb. W sytuacji kryzysu wywołanego katastrofą naturalną czy wojną, to dostęp do wody jest często najpilniejszą potrzebą do zagospodarowania. Równocześnie obecnie około 785 mln ludzi nie posiada dostępu do bezpiecznej wody pitnej. Mimo, że w ostatnich latach nastąpił w tym zakresie znaczący postęp, daleko nam do osiągnięcia celu zrównoważonego rozwoju dotyczącego wody. Dodatkowo kryzys klimatyczny zaburza cykl wodny, powodując tym samym, że dostęp do wody staje się mniej przewidywalny. Pomoc humanitarna w zakresie wody to nie tylko budowa studni, czy rozdawanie butelek z wodą uchodźcom na granicy, to także odbudowa infrastruktury wodnej czy edukacja higieniczna.

Oglądnij zamieszczony poniżej filmik, a dowiesz się znacznie więcej:

a teraz spróbuj swoich sił w małej grze

https://learningapps.org/watch?v=p3so9xt3a21

W kolejnych częściach dowiesz się m.in:

  • Czy w Afryce rzeczywiście występuje niedobór wody?
  • Co ma wspólnego woda i prawa kobiet?
  • W jaki sposób kryzys klimatyczny wpływa na zasoby wodne?
  • Jak wygląda wodna pomoc humanitarna?
  • Czym jest wirtualna woda i ile masz jej na sobie?
  • Czy zakręcanie kranu to wszystko co możesz zrobić?