Dom Utopi – Międzynarodowe Centrum Empatii

W dniu 14 listopada 2023 roku uczniowie klas 4 Rk i 5 Rep wraz nauczycielkami K. Fidelus i A. Karcz-Zielińską odwiedzili Dom Utopi – Międzynarodowe Centrum Empatii. Sekretarz Domu Utopii Tomasz Talerzak opowiedział nam genezie powstania Domu Utopii jako miejsca spotkań dla mieszkańców Nowej Huty, następnie grupa pod opieką p. Gosi Szymczyk-Karnasiewicz zwiedziła pracownie: krawiecką, tapicerską, ceramiczną, oraz animacji filmowej i digitalizacji gdzie uczniowie poznali sposoby recyklingu banerów i innych materiałów stosowanych w reklamie, a także poznali ideę przetwarzania przedmiotów i nadania im nowego życia w ramach zielonych kompetencji. Grupa miała też okazję obejrzeć wystawę fotografii pt. ”Miasto Idealne” przedstawiająca życie w Nowej Hucie w czasach kiedy była budowana.. Na koniec grupa zaznajomiła się z projektem współpracy z przedsiębiorcami w ramach Nowohuckiego Pogotowia Szyldowego (projektu realizowanego w ramach zadania publicznego finansowanego ze środków miasta Krakowa) i zakończyła wizytę spacerem po Nowej Hucie szlakiem rewitalizowanych reklam (witryn i szyldów) a także niezwykłych opowieści o ludziach którzy tam mieszkają i pracują. 

Ada Karcz Zielińska