Wizyta międzynarodowa w Portugalii

W dniach 13-17 listopada 2023r. grupa 10 uczniów naszej szkoły pod opieką Pani wicedyrektor Anny Wilczek oraz Pani Marioli Świerkosz wzięła udział w międzynarodowej wizycie w szkole partnerskiej w Obidos w Portugalii. Było to trzecie spotkanie międzynarodowe zorganizowane w ramach realizowanego projektu „Moja droga do spełnienia marzeń KA210-SCH – Partnerstwa na małą skalę w sektorze edukacji szkolnej  („The way to make my dreams come true”) w programie Erasmus+. Uczestnikami spotkania byli uczniowie i nauczyciele ze szkół partnerskich z Polski, Rumunii i Portugalii. Głównym celem wizyty było rozwijanie kreatywności i motywacji uczniów. W trakcie wizyty uczestnicy brali udział w aktywnościach, których celem było pobudzanie kreatywności, poznawanie kultury regionu oraz rozwijanie umiejętności fotograficznych, cyfrowych i komunikacyjnych.

W pierwszym dniu wizyty odwiedziliśmy naszą szkołę partnerską Agrupamento de Escolas de Josefa de Óbidos, gdzie zostaliśmy przywitani przez uczniów i nauczycieli szkoły goszczącej. Powitanie odbyło się w nietypowy sposób, gdyż koledzy i koleżanki z Portugalii przywitali nas na rolkach. Atmosfera powitania była bardzo radosna.

Następnie uczestnicy spotkania w grupach międzynarodowych wzięli udział w grze na przełamanie lodów Peddy Paper. W trakcie gry uczestnicy wykonywali zadania związane z odkrywaniem poszczególnych pomieszczeń w szkole. Była to okazja do pierwszych rozmów w języku angielskim. Następnie w sali audiowizualnej nastąpiło oficjalne przywitanie wszystkich uczestników przez nauczycieli portugalskich oraz Dyrektora Szkoły Pana Jose Fernando da Silva de Sousa Santos. Wtedy też przedstawiciele delegacji ze szkół oficjalnie przywitali się z gospodarzami i gośćmi z Rumunii.

W kolejnej części spotkania uczniowie ze szkół partnerskich przedstawiali prezentacje dotyczące swoich gustów muzycznych. Prezentacje rozpoczęła delegacja polska od przedstawienia filmu na temat popularnych współczesnych polskich artystów. Grupę polską reprezentował Max Migner, który opowiedział widowni o kulisach tworzenia filmu, który przygotował na tę okoliczność z pomocą swoich kolegów i koleżanek. Nasz film spotkał się z ogromnym entuzjazmem. Kolejno koledzy i koleżanki z Rumunii opowiedzieli o swoich ulubionych artystach, na końcu rówieśnicy z Portugalii zaprezentowali swoje gusta muzyczna za pomocą gry-zgadywanki piosenek.

Po przerwie na lunch w szkolnej stołówce udaliśmy się do miasteczka Obidos, gdzie odbyła się dalsza część programu, czyli zwiedzanie najpiękniejszych  zabytków miasteczka oraz gra Escape Room w Zamku.  Miasteczko Obidos zachwyciło nas swoim pięknym widokiem. W trakcie zwiedzania podziwialiśmy okazałe średniowieczne mury, którym miasto jest otoczone oraz urocze wąskie wybrukowane uliczki pełne kolorowych sklepików z pamiątkami. Dotarliśmy też do najstarszego  kościoła w Obidos. Zwiedzanie miasteczka zakończyliśmy wizytą w Ratuszu Miejskim, gdzie uroczyście powitał nas burmistrz miasta. Dzień pierwszy zakończyliśmy kolacją w Restauracji Petrarum Domus. Zmęczeni, ale szczęśliwi udaliśmy się na odpoczynek do hotelu Louro.

W drugim dniu wizyty uczestnicy mobilności brali udział w warsztatach fotograficznych oraz cyfrowych. Warsztaty odbywały się w dwóch grupach i trwały całe przedpołudnie. Warsztaty fotograficzne poprowadził Pedro Basilio, artysta dla którego fotografia jest pasją życia. Przed rozpoczęciem warsztatów Pedro opowiedział nam o swoich osobistych doświadczeniach związanych z wykonywaniem zdjęć oraz zaprezentował swoją nowo-wydaną książkę.  Następnie uczestnicy warsztatów mieli do wykonania zadania fotograficzne. W tym czasie druga grupa szkoliła swoje umiejętności cyfrowe w zakresie komponowania gier muti-medialnych.

Po południu udaliśmy się na wyprawę do Laguny Obidos. W tym niesamowitym miejscu, gdzie woda laguny spotyka się z oceanem mogliśmy się zrelaksować i nacieszyć słońcem. Po krótkim odpoczynku czekały na nas kolejne wyzwania. W małych grupach uczestnicy wyprawy mieli za zadanie stworzyć dzieło z materiałów znalezionych na plaży, które miało łączyć w sobie kreatywność, tolerancję oraz ideę projektu Erasmus+. Efekty zadania były imponujące.

W trzecim dniu udaliśmy się na całodniowa wycieczką do stolicy Portugalii,  Lizbony, gdzie odwiedziliśmy najpiękniejsze zabytki tego miasta, między innymi, klasztor Mosteiro dos Jeronimos, gdzie znajduje się grób Vasco da Gamy oraz Padrao dos Descobrimentos (Monument to the Discoveries) czyli piękny 52 metrowy zabytek, wybudowany na cześć portugalskich odkryć. Odwiedziliśmy również Torre de Belem (Belem Tower), czyli szesnastowieczną wieżę, od której portugalscy odkrywcy rozpoczynali i kończyli swoje morskie wyprawy, znaną również jako Bramę do Lizbony (Gateway to Lisbon). Zwiedzanie Lizbony zakończyliśmy w Muzeum Miasta, gdzie odkrywaliśmy ciekawostki z historii miasta oraz podziwialiśmy makietę stolicy Portugalii. Potem mieliśmy okazję odpocząć w parku przy muzeum pośród spacerujących pawi. Był to dzień pełen wrażeń.

W czwartym, czyli ostatnim dniu naszej wizyty w Obidos poranek spędziliśmy na warsztatach fotograficznych i cyfrowych. Po południu udaliśmy się do miasteczka na warsztaty pt. My Machine. Warsztaty te odbywały się w lokalnej siedzibie gminy, gdzie poznaliśmy się z Aną Godinho, która zarządza siedzibą gminy Obidos. Warto wspomnieć, że Ana Godinho to osoba, dzięki której udało się nawiązać współpracę ze szkołą w Obidos. Warsztaty poprowadził Kevin, z pochodzenia Francuz, który podobne warsztaty realizuje z różnymi grupami wiekowymi. Warszat MyMachine odbywał się w małych grupach i polegał na sporządzeniu listy problemów i trudnych dla nas sytuacji. Następnie każda grupa miała za zadanie zaprojektowanie ‘maszyny’, która rozwiąże jeden z problemów. Na końcu,  poszczególne grupy przedstawiały efekty swojej pracy. Aktywność ta dostarczyła wszystkim uczestnikom wiele wrażeń i emocji. Była to okazja do tego, żeby podzielić się swoimi refleksjami na temat przeżywanych negatywnych emocji, a jednocześnie w kreatywny sposób nauczyć się radzić z problemem.

Wieczorem nasi portugalscy gospodarze zaprosili nas na średniowieczny wieczorek pożegnalny. Wieczorek ten miał miejsce w szkolnej stołówce. Na wstępie wszyscy przybyli goście poproszeni zostali o założenie wybranego stroju średniowiecznego z zasobów lokalnej społeczności. Samo przymierzanie strojów i wyszukiwanie odpowiednich rozmiarów już wprawiło nas w wyśmienite humory. Odpowiednio ubrani zasiedliśmy do tradycyjnej, średniowiecznej kolacji portugalskiej. Na początek spróbowaliśmy przekąsek takich chlebek kukurydziany czy doprawiane oliwki. Następnie podano nam tradycyjną zupę z kapusty i kiełbasą a po niej danie główne rybę i mięso z grilla ze smażonymi ziemniakami. Na deser zjedliśmy ciepłe pieczone jabłko, ciasto pomarańczowe i ryż na słodko. Po kolacji przyszła pora na tradycyjne tańce regionalne. Pod koniec naszego spotkania jedna z uczestniczek mobilności, Matilde z Portugalii zaprezentowała krótki filmik, który zmontowała w trakcie całej wizyty. Był to dla nas wzruszający moment. Film ukazywał urywki wspólnie spędzonych chwil, których doświadczyliśmy w ciągu tych kilku dni. Był to moment, kiedy uświadomiliśmy sobie jak wiele przeżyć nas łączy i ile nowych przyjaźni zostało nawiązanych.

Wtedy nastąpiło oficjalne podziękowanie ze strony gospodarzy oraz wręczenie certyfikatów i upominków dla uczestników mobilności. Wtedy również przedstawiciele delegacji podziękowali nauczycielom i uczniom z Portugalii za serdeczne przyjęcie i doskonałą organizację spotkania. Na końcu, przyszedł czas na pożegnania. Nie brakowało łez, ale obiecaliśmy sobie, że pozostaniemy w kontakcie. W piątek 17 listopada szczęśliwie wróciliśmy do domu.

Podsumowując, nasza wizyta w Portugalii dostarczyła wszystkim uczestnikom niezapomnianych wrażeń i emocji. Spotkanie międzynarodowe odbywało się w przyjaznej atmosferze w pięknym otoczeniu. Uczestnicy mobilności mieli okazję rozwijać swoje umiejętności językowe, cyfrowe i fotograficzne, jak również kreatywność. Mobilność dostarczyła wszystkim uczestnikom okazji do nawiązania przyjaźni na całe życie. Było to niesamowite doświadczenie zmieniające życie zarówno dla uczniów jak i nauczycieli. Kontynuacją tych działań w naszej szkole będzie odwzorowanie warsztatów dla chętnych klas.

Mariola Świerkosz

Autorzy zdjęć: Max Migner, Nikola Skwarek, Oliwia Pilarczyk Koordynator fotografii oraz video-relacja: Max Migner

Oto, co sami uczniowie mówią o mobilności do Portugalii i możliwości udziału w projekcie:

„Nie jestem sobie w stanie wyobrazić lepszego projektu niż Erasmus. Wyjazd był niesamowity. Poznałem mnóstwo nowych przyjaciół. Spędziłem cudny czas w stolicy Portugalii, a swój angielski mogłem przetestować w praktyce. Niesamowite doświadczenie na całe życie.”

Max

„Bardzo dziękuję, że mogłam wziąć udział w tym cudownym wyjeździe. Cieszę się, że mogłam spędzić te dni w tak cudownym towarzystwie ❤️dzięki projektowi Erasmus+ mogłam poznać nową kulturę, wartościowe osoby oraz zobaczyć przepiękne miejsca! Pani Ania i Pani Mariola przekazały nam dużo ciepła i to właśnie za ich zasługą mogliśmy się bliżej poznać 🥰Co najważniejsze mogliśmy podszkolić swój język angielski i otworzyć się na komunikację w tym języku 🥰

Ola Budz

„Według mnie wyjazd do Portugalii na Erasmus był jednym z najlepszych jakich mogłam doświadczyć.Nauczyłam się na nim bardzo wiele np.tworzenia gry w specjalnej aplikacji.Uważam, że ten wyjazd nauczył nas nie tylko profesji fotografii ale i również nauczył nas otwartości w poznawaniu nowej kultury i znajomosci. Ludzie są bardzo przyjaźni i niesamowici, bardzo otwarci i komunikatywni. W mojej opini bardzo dobrze wspominam ten wyjazd, wywarł na mnie niesamowite wrażenie którego nie zapomnę do końca życia.Chciałabym z całego serca podziękować wszystkim uczestnikom, a szczególnie Pani Marioli i Pani Ani za tak wspaniałe przygotowanie i organizację całego wyjazdu, jestem pełna szacunku oraz pozytywnej energii♥️♥️

Ola Gibas

Dzięki wyjazdowi do Portugali poznałam wiele wspaniałych osób. Było to niesamowite doświadczenie w czasie którego mogłam sprawdzić swój poziom angielskiego podczas prawdziwych rozmów z rówieśnikami. Było to niezwykłe doświadczenie które z chęcią bym powtórzyła.

Nikola

Pobyt w Portugali był bardzo udany. Poznałam kulturę mieszkających tam ludzi oraz spędziłam czas uczestnicząc w warsztatach, które udoskonaliły moją kreatywność. Na Erasmusie spotkałam bardzo sympatycznych i przyjaznych młodych ludzi. Wyjazd był bardzo udany i będę go zawsze miło wspominać.

Kinga

Wyjazd do Portugalii bardzo mi się podobał. Pierwszy raz miałem okazję lecieć samolotem, co uważam za duży krok w kierunku zwiedzania świata😆. Szkoła w Óbidos była bardzo ładna, moim zdaniem było widać zaufanie nauczycieli do uczniów jakie tam panowało. Samo miasteczko było przepiękne. Każde z warsztatów uczyły czegoś ciekawego, np. na warsztatach fotograficznych zrozumiałem, że szkoła może kryć ciekawe rzeczy w zależności od perspektywy patrzenia. Najbardziej podobały mi się zajęcia MyMachine dzięki którym mogliśmy wspólnie porozmawiać o problemach nastolatków z różnych zakątków Europy i razem „skonstruować” rozwiązanie problemu. Wieczorek pożegnalny był bardzo fajny, idealnie zwieńczył ten wyjazd, pogłębił nasze relacje, nauczył też pewnego dystansu do siebie i tego, że można dobrze spędzić czas ucząc się nowych rzeczy czy też poznając nowe smaki. Ogólnie rzecz biorąc wyjazd był bardzo udany i cieszę się, że nasza szkoła wzięła udział w takim projekcie. Mam nadzieję, że przez kolejne lata będą nowe, równie fascynujące projekty dla kolejnych uczniów 😊🤗❤️

Kacper

Na temat wyjazdu – najbardziej mi się podobała możliwość poznania ludzi z innych państw – przede wszystkim rozmowy z nimi na temat różnic i podobieństw między nami. Wyjazd ten był szansą na zawarcie wspaniałych przyjaźni za którą dziękuję!

Przemek

Bardzo fajny wyjazd, możliwość wykazania się, doświadczenia innej kultury i tego jak wygląda ich system edukacji. Rozwinęłam swoją komunikację w języku angielskim i nawiązywanie nowych znajomości. Każdy dzień przynosił ciekawe elementy, np rozwijanie się w kontekście tworzenia prezentacji multimedialnych w formie gier, próbowanie regionalnych potraw i wspólna zabawa. Bardzo cieszę się że mogłam tego doświadczyć.

Ola Wojtasik

Cieszę się że mogłem brać udział w wyjeździe . Było to super doświadczenie . Poznałem dużo nowych osób i próbowałem nawiązywać z nimi więź ! Poznałem ich kulturę i tryb życia który mnie zaciekawił . Atmosfera była cudowna oraz miejsca, które odwiedziliśmy bardzo mi się spodobały ! Było warto jechać !

Janek